Jestliže člověka překvapí jeho tmavá moč, dříve než propadne panice by si měl vzpomenout, zda v posledních hodinách dostatečně přijímal tekutiny, nebyl dehydratován nebo jedel nějaké silně barvíví potraviny či nové léky. Jestliže se nic takového nestalo, měly navštívit co nejdříve lékaře. Tmavá moč je typická pro onemocnění jater – žloutenky. Může mít i jiné příčiny, ale jejich řešení musí být z rukou lékaře.
Nedostatek tekutin
Nejsnáze odstranitelná příčina tmavé moči je nedostatek tekutin. K tomuto jevu může dojít, když z nějakého důvodu nepřijímáme tekutiny a ještě navíc se potíme, což může být při manuální práci za horkých dní, po nadměrném saunování či slunění. Nedostatkem tekutin trpí také senioři vysokého věku, kteří nepociťují subjektivní žízeň a zapomínají pít.
I když je moč při nedostatku tekutin tmavá, je stále ještě žlutohnědá a čirá. Náprava je v rychlém doplnění tekutin, nejlépe průběžným popíjením
Tmavá moč značí nemoci jater
Nejčastější příčinou tmavé moči je onemocnění jater. Nejobvyklejší jsou akutní záněty jater – latinsky hepatitidy, které lidé běžně nazývají „infekční žloutenka“. Tento název je však nesprávný, protože skoro polovina postižených žádnou viditelnou žloutenku nemá, i když hladina žlučového barviva – bilirubinu – v jejich krvi je několik dnů či týdnů zvýšena vždy. Příčinou akutního zánětu jater jsou velice malé viry, které odborníci rozdělují do několika skupin, přestože jsou si velice podobné. Liší se totiž navzájem nejen způsobem přenosu, ale také průběhem nemoci a předpovědí do budoucna.
Hepatitida typu A
- Hepatitida typu A se přenáší kontaminovanými potravinami a vodou. Infikovaný člověk může nemytýma rukama rozšířit nákazu tím, že se dotýká potravin a předmětů, odtud se nakazí další jedinci. Vstupní branou infekce do organismu jsou ústa. Nákaza se objevuje nejčastěji u dětí ve věku pět až devět let, ale nevyhýbá se ani dospělým. Ve vyšším věku má nemoc těžší průběh. K varovným příznakům patří únava, teploty, později zažívací obtíže, tmavá moč, světlá jílovitá stolice, zežloutnutí kůže a očního bělma.
Hepatitida typu B
- Hepatitida typu B je závažné onemocnění způsobené virem, který proniká do jaterních buněk, kde se množí a vyvolává zánět. Chronická forma nemoci často vede k trvalému poškození jater, které se může projevit za mnoho let jaterní cirhózou nebo dokonce rakovinou jater. Infekce se přenáší tělesnými tekutinami, především krví infikovaného jedince, ale i spermatem. Ohrožena je především dospívající mládež (pozor na nechráněný pohlavní styk), narkomani (aplikace drogy injekčně). Stačí drobná ranka, aby se virus dostal do krevního oběhu. Rovněž je možný přenos infekce z matky na dítě při porodu. K příznakům patří zažloutlá kůže (u někoho k ní ale vůbec nedojde), tmavá moč, světlá stolice, celková slabost, nechutenství.
Leptospiróza
- Tmavá moč je rovněž jedním z příznaků určité formy leptospirózy – tzv. Weilovy žloutenky. Leptospiróza je typická nákaza přenosná ze zvířat ( hlavně drobní savci a domestikovaná zvířata). Její výskyt je v klimatických podmínkách České republiky sporadický. Ale objevila například po povodňových záplavách velkých osídlených území.
Další možné příčiny
Moč bývá tmavá i v případě, jestliže je v ní přimísena chuť. Příčiny musí zjistit lékař.
Tmavá moč je také někdy příznakem akteriálního napadení močových cest nebo ledvin.
Někdy tmavé zabarvení moči mohou způsobit nově nasazené léky.
Víte, že…
… moč někdy ztmavne po konzumaci ovoce nebo zeleniny s větším množstvím barviva, například borůvek nebo červené řepy?