Podobně jako lilek brambor, tak i topinambur hlíznatý pochází z Ameriky. A to konkrétně ze subtropických a tropických oblastí, které dnes zahrnují východní část USA až po Brazílii. Tato hlíznatá rostlina, jejíž nadzemní část je podobná naší slunečnici, byla do Evropy dovezena v 16. století z Brazílie.
Původ slova „topinambury“
Topinambury byste v odborné literatuře mohli hledat pod různými názvy. Tato rostlina z čeledi hvězdicovitých, která je příbuzná „naší“ slunečnice roční, se nazývá slunečnice topinambur či topinambur hlíznatý. Lidově se jí říká také židovské brambory nebo jeruzalémské artyčoky.
V každém případě se traduje, že název této hlíznaté plodiny je odvozen od jména jihoamerického indiánského kmene Tupinamů, kteří s topinambury v 16. století seznámili francouzské námořníky a kolonisty.
Pěstování topinamburů
Pěstování topinamburů je velmi nenáročné a zvládne jej každý. Stačí, když na jaře na libovolné místo zahrady jednoduše zasadíte úlomky hlíz. Hlízy sázejte do hloubky 10 až 15 centimetrů zhruba 20 až 30 centimetrů od sebe.
I z malého kousku vyroste v průběhu léta až tři metry vysoká rostlina a vy se na podzim můžete těšit na bohatou úrodu hlíz. Z jedné rostliny topinamburu hlíznatého totiž sklidíte až 1,5 kilogramu hlíz.
Další rady k pěstování topinamburů
- Topinambury vyrostou kdekoli. Stačí jim chudá půda, dobře snáší sucho i zimu.
- Aby se vám topinambury nerozrostly po celé zahradě, zabraňte jim v růstu zábranou zapuštěnou do země – například plechem.
- Topinambury můžete pěstovat i v prostorné nádobě.
- Pro řadu zahrádkářů topinambury představují také okrasnou rostlinu, nebo jakýsi „větrolam“.
Víte, že?
Na Slovensku jsou topinambury považovány za invazivní rostliny a jejich pěstování je zakázáno. Především při sklizni na poli totiž nikdy nelze posbírat všechny hlízy této rostliny. V případě, že budete jako pěstitel chtít následující rok na daném pozemku přejít na jinou plodinu, hrozí, že z topinamburů se stane „úmorný plevel“ a vy se ho jenom těžko zbavíte.
Využití topinamburů
V kuchyni můžete použít především hlízy topinamburů, které řada lidí považuje za náhradu brambor. Mějte se ale na pozoru: Ve srovnání se stravitelným bramborovým škrobem ovšem topinambury obsahují inulin.
Inulin je nestravitelná vláknina, která vám může vyvolat potíže se zažíváním jako zvýšené nadýmání nebo průjem. Z topinamburových hlíz proto vařte velmi opatrně. Přidat je můžete například do klasických bramboráků. Syrové hlízy jsou dále výborné nastrouhané v zeleninovém salátu nebo polévce.
Topinambury jako náhražka kávy
Z pražených topinamburových hlíz si můžete vyrobit také náhražku kávy. Hlízy nakrájené na menší kousky jednoduše upražte na pánvi a poté je umelte na mlýnku. Kávu z pražených topinambur vařte stejně jako kávu z melty.