Trávicí soustava člověka by se lidově mohla označit za „cestu, kterou prochází potrava lidským tělem“. Trávicí soustavu tvoří orgány, jejichž úkolem je připravit organismu potravu tak, aby ji mohl co nejlépe přijmout, vstřebat a zbytky vyloučit těla.
Cesta potravy
Trávicí soustava člověka začíná v ústech a končí řitním otvorem. Od vstupu do těla je stále zpracovávána – nejprve mechanicky, pak chemicky a v konečné fázi znovu mechanicky. Svým vlastním přičiněním může člověk ovlivnit jen její příjem, první rozmělnění na menší kousky – rozkousání a pak polknutí. O vše ostatní se už organismus postará sám.
Trávicí soustava
- První a viditelná část trávicí soustavy je ústní dutina. Do ní člověk sám vkládá potravu (s výjimkou kojenců), pomocí zubů ji rozžvýká, slinami zvlhčí a spojí ve vazkou hmotu, kterou jazyk pomáhá hníst. Takto zpracovanou potravu člověk spolkne.
- Potrava spadne do hltanu, což je trubice společná pro trávicí a dýchací soustavu. Potrava projde do hrtanu. Hrtan je opatřen příklopkou, která se zavírá po polknutí. Tím je zajištěno, že potrava nevniká do dýchací soustavy. Někdy se to stane – dusíme se, kuckáme, často nám vdechnutý kousek jídla nebo tekutiny vyjde nosním otvorem. Vdechnutí potravy může způsobit smrt, příklady jsou známy.
- Cesta potravy pokračuje do jícnu a jícnem do žaludku. Při nedostatečném domykání se může stát, že část žaludečního obsahu vystupuje vzhůru jícnem. Porucha – reflux – se projevuje pálením žáhy. Žaludek je velmi zajímavý orgán, který pojme dva (u některých lidí i více) litry potravy, která je v něm chemicky i mechanicky zpracovávána. Mechanické mělnění zajišťují žaludeční stahy. Do „tráveniny“ je vylučována kyselina chlorovodíková, pepsin a jiné enzymy. Při chemickém trávení se štěpí tuky, sráží mléčná bílkovina. I když se říká, že žaludek svými šťávami „sám sebe nestráví“, při poruše žaludeční stěny kyseliny naleptávají tkáň a vznikají žaludeční vředy.
- Ze žaludku se natrávená potrava posune do tenkého střeva. V něm dochází ke vstřebávání živiny z tráveniny. Napomáhají tomu sekrety slinivky břišní a žluč ze žlučníku. V tenkém střevě se rozkládají cukry, bílkoviny a tuky.
- Všech živin zbavený zbytek potravy je pohybem hladkého svalstva zatlačen do tlustého střeva. V něm už nedochází k žádnému trávení, ale ke vstřebání vody a v ní rozpuštěných minerálních látek a vitaminů. V tlustém střevu je už potrava je hnilobné podobě. Při procesu vznikají (a unikají) plyny. Do tlustého střeva se potrava dostane čtyři až osm hodin po příjmu. Po celkových asi osmnácti hodinách opouští organismus řitním tvorem. V některých případech je proces urychlen – špatná skladba jídla, nemoc, infekce. Pak hovoříme o průjmu.
Víte, že…
… nutkání na stolici, které se projevuje zvýšeným tlakem v konečníku, je vůlí udržitelné pouze do tlaku 50 torrů? Pak už se řitní otvor otevírá nekontrolovatelně.
… mezi ústy a řitním otvorem urazí potrava cestu dlouhou asi osm metrů?
1 komentář
Mam stále nafouklý žaludek.