Trichomoniáza, infekce prvokem bičenkou poševní, je v současné době méně časté onemocnění než v minulosti. Trichomoniáza způsobuje nepříjemný výtok z pochvy. Léčba je poměrně snadná, je ovšem třeba zabránit opětnému získání infekce od neléčeného partnera (a ten se případně nesmí znovu nakazit od své jiné partnerky).
Pohlavně přenosné nákazy
Sexuálním stykem se přenáší značné množství nemocí. Mezi klasické pohlavní (venerické) infekce patří kapavka (gonorea), příjice (syfilis), měkký vřed, venerický lymfogranulom a ingvinální granulom. Sexuálně přenosné jsou dále chlamydiové a virové (herpes, papilomaviry a špičaté kondylomy) infekce, genitální mykóza, hepatitida typu B a C a AIDS. U nás jsou nejběžnější kapavka, příjice a v poslední době také chlamydiové a virové infekce. Ale v nedávné minulosti patřila k nejčastějším nákazám trichomoniáza.
Trichomoniáza je přenosná pouze pohlavním stykem. Žádná jiná nákaza není možná (voda v bazénu, prkénko na WC…).
Původce trichomoniázy
Onemocnění je způsobeno bičikovcem Trichomonas vaginalis (bičenka poševní). Bičenka poševní je nejčastější parazit ženských genitálií způsobující onemocnění. Přirozené prostředí poskytuje tomuto prvokovi poševní sliznice. Bičenka poševní žije a pohybuje se v pochvě a v močové trubici a způsobuje záněty (zánět pochvy a zánět močové trubice).
Nákaza trichomoniázou hrozí především promiskuitním ženám, a nebo partnerkám promiskuitních mužů. Podle odborníků je výskyt onemocnění je přímo úměrný počtu sexuálních partnerů.
Trichomoniáza: Příznaky u žen a mužů
Onemocnění trichomoniázou se prezentuje silným pěnivým žlutozeleným výtokem. Někdy se objeví zčervenání, svrbění, pálení a svědění zevních rodidel s mikroabscesy. Méně často si ženy stěžují na bolestivý sex a bolest, pálení či řezání při močení. Velmi často však onemocnění probíhá bez příznaků.
Muži nákazu trichomoniázou někdy ani nepoznají nebo mají mírnější příznaky. Někdy pociťují pálení při močení. Infekce ovšem může postihnout močovou trubici, semenné váčky nebo prostatu.
Léčba trichomoniázy
- Jestliže není trichomoniáza léčena, přechází do chronického stadia.
- Nakažený člověk (jedno, zda muž nebo žena) už nepociťují žádné příznaky, ale jsou dále nositeli infekce. Podle odborníků jsou lidé s chronickou trichomoniázou náchylnější k průniku nakažení virem HIV.
- Nemoc je zjištěna poševním stěrem a jeho kultivací.
- Léčbě se musejí podrobit oba (všichni) sexuální partneři.
- Léčba je poměrně snadná – medikamenty.
- Nákaze trichomoniázou by se měly bránit všechny ženy, ale těhotné obzvlášť. Infekce mívá nepříznivý vliv na těhotenství.
- Třebaže je nejčinnější ochranou při styku s více partnery kondom, podle zjištění odborníku jsou před trichomoniázou do jisté míry chráněné ženy užívající hormonální antikoncepci. Důvodem je podle nich zřejmě změna chemického prostředí v těle ženy vlivem hormonálních změn.