Jedna z velmi častých tak zvaných náhlých příhod břišních je uskřinutá tříselná kýla. Tato zdravotní komplikace může postihnout i kojence. Tříselná kýla bolí, místo uskřinutí je zduřelé až vyboulené. Zkušený lékař musí co nejdříve uvolnit uskřinutou střevní kličku, jinak by mohla být poškozena jako v případě invaginace (vchlípení). Kýla může ohrozit pacientův život, proto by se měla včas operovat.
Příčiny kýly: Tlak, námaha i obezita
Kýla (odborně hernie) je podle odborníků poměrně běžný defekt břišní stěny. Obvykle – asi u třech čtvrtin postižených – se vyskytuje v oblasti třísel, která je podle místa výskytu nazývána tříselná kýla.
Příčinou zhoršení kýly bývá často výrazná obezita, břišní napětí při namáhavém cvičení nebo při zvedání těžkých předmětů, při těhotenství, kašli, zácpě, ale také při prostatismu s obtížným močením.
Přímá a nepřímá tříselná kýla
- U novorozenců, dětí a mladých lidí se často vyskytují nepřímé tříselné kýly (hernie). I když se podle zkušeností lékařů nejčastěji objevují během prvních let života, první varovný příznak tříselné kýly se může objevit také až ve středním nebo vyšším věku.
- Naproti tomu přímá tříselná kýla (hernie) je získaná a je výsledkem vyvíjejícího se oslabení svaloviny břišní stěny.
Příznaky tříselné kýly
- Tříselná kýla neboli hernie se projevuje v oblasti třísel jako ztužení nebo „bulka“ například po zvedání břemene.
- Někteří nemocní si stěžují na bodavou bolest v tříslech.
- Místo uskřinutí je zduřelé až vyboulené.
- Kůže nad vyboulením začneš být po krátkém čase zarudlá.
Operace bez odkladů
Tříselná kýla by měla být pokud možno vždy operována. Jinak hrozí, že do kýlní branky, která může být příliš úzká, se dostane střevo a dojde k jeho uskřipnutí. To může mít za následek střevní neprůchodnost, v horším případě následné odumření či jeho perforaci do dutiny břišní. Nebezpečí z uskřipnutí je větším rizikem, než pečlivě plánovaná operace.
V případě, že pacient nemůže být operován, může mu lékař předepsat tak zvaný kýlní pás, který zabezpečuje břišní stěnu proti tlaku. Pacient by jej měl na noc snímat a oblékat, než vstane z lůžka.
Jiné typy kýly
- Dalším typem je kýla pupeční, vyskytuje se v oblasti pupku a příčinou jejího vzniku často bývá rozestup svalů v této oblasti, například u žen po těhotenství či při změně hmotnosti těla.
- Jiným typem je kýla v jizvě. Kýla v jizvě vzniká, když předchozí operační řez přeťal svalstvo a další hojení rány je z nějakého důvodu zhoršené – například vleklými záněty.
- Dalším typem nemoci (obvykle bez prvních příznaků) je brániční kýla.
Příčiny vzniku kýly jsou různé.