Vyndávání třísky není nic extra příjemného. Pokud se dostane do kůže a kus jí zůstane vykukovat ven, je šance ji poměrně rychle vyndat. Horší je situace, když se dostane do kůže téměř celá nebo se zapíchne na citlivější místo. Jedním z méně přístupných míst je právě oblast pod nehtem.
Třísku si může snadno zadřít do prstu dospělí i dítě. Stačí chvíle práce se dřevem nebo leckdy jen přejetí rukou třeba po dřevěném zábradlí. Když už se nám to povede, je třeba vědět, jak sobě nebo komukoliv blízkému co nejšetrněji třísku z prstu odstranit.
Zkuste sáhnout po pinzetě
Pokud kousek třísky zpod nehtu vykukuje ven, máte vyhráno. Zkuste tuto část zachytit pinzetou a pak zatáhněte proti směru, jakým byla tříska do prstu vražena. Ve většině případů takto odstraníte rychle a vcelku bezbolestně celou třísku. Samozřejmostí by mělo být umytí rukou před vyndáváním a dezinfikování okolí třísky po jejím vytažení.
Pomocníkem může být jehla
Jakmile se však tříska dostane hlouběji pod nehet a nemůžete ji uchopit pinzetou, vezměte si na pomoc jehlu. Třísku zkuste posunout tak, abyste byli schopni její konec zachytit a vytáhnout. Opět je na místě před samotným zákrokem dezinfekce jehly a omytí rukou. Aby vás vyndávání nebolelo, můžete si místo znecitlivět přiložením kousku ledu. Na některých místech se vám může podařit třísku posunout tím, že zmáčknete část prstu.
Někdy je nutný odborník
Pokud se vám i přes veškeré úsilí nepodaří třísku vytáhnout, část jí zůstane pod nehtem nebo začne okolí daného místa otékat a rudnout, je lepší, když se poradíte s lékařem. Zde je přece jen jistota, že třísku dostane ven celou a případně ihned zaléčí rozvíjející se infekci.