Jakékoliv potíže se zuby pro nás bývají velmi nepříjemnou záležitostí. Bolest, která je v nich pociťována, bývá vnímána dosti silně a obvykle nás i přes značnou nechuť donutí navštívit zubního lékaře. I takové trnutí zubů patří mezi nepříjemné vjemy a je třeba jej řešit. Jinak se nám vybaví tento pocit již při pohledu např. na vychlazený nápoj a veškerá chuť na něj nás rázem opustí.
Kdy se objevuje?
Trnutí zubů bývá popisováno jako jejich zvýšená citlivost, která se dostavuje zejména při kontaktu zubů se studenými, horkými, sladkými nebo výrazně kyselými potravinami. Leckdo si tento pocit velmi snadno vybaví již při pomyšlení na něco takového. Zprvu to nemusíte vnímat jako velký problém. Postupem času vás však toto začne stále více obtěžovat a málokdo dokáže z jídelníčku vyřadit plno věcí – a ani by to nebylo vhodné, lepší je problém začít řešit.
Trnutí zubů se může objevit jako dočasná nepříjemnost. Stává se to často v případě těhotenství, kdy jsou zuby celkově citlivější a více náchylné k zasažení zubním kazem a dalšími potížemi. Zde dochází k odeznění po porodu dítěte. Pokud však problém trvá a značně narušuje vaši běžnou konzumaci potravin, je na místě obrátit se na zubaře, který vás vyšetří a bude se snažit odhalit příčinu obtíží.
Co jej způsobuje?
Příčina trnutí může být v zubech samotných, ale také se může jednat o zcela jiný problém. Nejčastěji u zubaře zjistíte, že zuby trápí:
- narušená sklovina
- zánět zubu
- zubní kaz
- prasklý zub
- paradontóza
Většinou zde dojde k poškození zubní skloviny, je odhalený vnitřek zubu, který je již napojen na příslušný nerv, a jakékoliv jeho podráždění způsobuje bolest nebo jiné nepříjemné pocity.
Pokud se neobjeví příčina v zubech samotných, může být problém třeba i v tom, že pacient v noci (klidně i nevědomky) skřípe zuby. Ty jsou pak podrážděné a takto reagují na některé výrazné chutě či změnu teploty. Trnutí zubů se objevuje i při silných migrénách, potravinové alergii nebo při různých psychických obtížích. U někoho bohužel může být tato zvýšená citlivost zubů vrozená a žádná jiná příčina odhalena není.
Jaká jsou řešení?
Nejlépe je možnosti řešení probrat se zubařem, který zjistí přesnou příčinu obtíží. Problémy odezní po spravení zubu, pokud je to možné, může být zacelena odhalená část zubu. Při nočním skřípání zuby lze použít speciální plastové dlahy, které se na noc nasadí a ničení zubů zabrání.
Pokud chcete svým zubům nějak pomoci k tomu, aby byly zdravější a předešly jste i potížím jako je jejich brnění, můžete vyzkoušet obměnit tvrdé zubní kartáčky za ty, které jsou měkké nebo alespoň středně tvrdé. Doporučuje se též zvýšit přísun vápníku, fluoridu a vitamínu D, místo zubních past s mentolem užívat bylinkové, které jsou určené speciálně pro citlivé zuby.