Trofie je druh, respektive jeden z tvarů italských těstovin. Trofie jsou smotané do tvaru krátkých pevných vřetének na obou koncích zúžených. Jsou typické pro oblast Ligurie v severní Itálii. Dnes jsou trofie základem moderní ligurské kuchyně. Vyrábí se také v malé verzi zvané trofiette. Trofie se nejčastěji podávají s různými pesty.
Trofie, těstoviny ze severu Itálie
Trofie (italská výslovnost: [ˈtrɔːfje] ; méně často troffie, strofie nebo stroffie) jsou krátké, tenké, zakroucené těstoviny z Ligurie v severní Itálii. Uvádí se, že trofie pocházejí z oblasti Janovského zálivu (Golfo Paradiso), z pásu země na Riviéře di Levante, včetně přístavních měst měst Recco, Sori, Camogli a dalších komunit v oblasti Piemontu.
Trofie se vyrábějí z přisolené pšeničné mouky a vody. V Janově se údajně připravovaly i z mouky kaštanové a od začátku 19. století také s přídavkem brambor.
Píše se o historii trofie
Historicky byly trofie připraveny v domácnostech a použity k rodinné spotřebě, anebo se dům od od domu prodávaly. Tento tvar těstovin je tedy výsledkem domácího vývoje, který je spojen především se ženskou prací. Vypráví se, že se hospodyňky shromáždily kolem stolu, aby ručně vyrobily trofie ze suroviny, kterou jim poskytly místní továrny na těstoviny. Tak manželky získávaly příjem, kterým mohly vylepšit rodinný rozpočet.
Když se v průběhu let začal zvyšovat zájem o tento typ těstoviny, bylo nutno provést zlepšení výrobního systému. Takže v Sori byl vyvinut první stroj na mechanickou výrobu trofie, který po dlouhých letech práce vytvořil Bacci Cavassa, a poté jej v roce 1977 uvedl do provozu Pastificio Novella.
Od roku 1985 se v Sori pořádá specializovaný festival, jehož spoluorganizátorem je známá místní továrna na těstoviny.
Zdroj: Italská verze Wikipedie
Jak se doma připravují trofie
Z mouky s trochou soli a vody se vypracuje pevné těsto. Z něj se vyválejí válečky, nakrájí se na malé stejně velké kousky. Kousky se zploští na placičku a ta se prsty smotá do vřeténka. Ta jsou dva až tři centimetry dlouhá. Průměr vřetének je asi čtyři milimetry. Nechají se zaschnout do zásoby. Při úpravě potřebují 10 až 15 minut k uvaření.
V italské kuchyni se nejčastěji podávají s různými pesty. Pesto se neohřívá, zahřejí je trofie. Pokrm se podává na zahřátých talířích. Často se sypou parmazánem, o němž Italové s úsměvem říkají, že se jím nedá nic zkazit.
Trofie al Pesto (italský recept na 4 porce)
- 170 g bazalkového pesta (asi 3/4 šálku), 1 kg trofie těstoviny, 6 malých červených brambor, uvařených a rozpůlených, 1 šálek mladých zelených fazolových lusků, mořská sůl podle chuti, extra panenský olivový olej podle chuti.
Příprava: Přiveďte k varu velký hrnec vody, a osolte, aby byla slaná jako moře. K ruce si připravte mísu studené vody. Zelené fazolky nasypte do vroucí vody, dokud nezmění barvu na jasně zelenou, což trví asi jednu až dvě minuty. Vyberte je a přesypte do ledové lázně. Uvařené zceďte a blanšírované fazolky osušte. Pesto, vařené brambory a fazolové fazole vložte do velké pánve a odložte stranou.
Přiveďte k varu šest litrů vody a přidejte dvě polévkové lžíce soli. Těstoviny vařte ve vroucí vodě, zceďte, ale šálek vody z vaření těstovin uchovejte. Přidejte těstoviny k pestu na pánvi, ale nedávejte je na sporák. Zamíchejte a přidejte trochu panenského olivového oleje. V případě potřeby přilijte malé množství vody z vaření těstovin, aby se pokrm zředil.
Těstoviny dobře smíchané s pestem a zeleninou vložte do zahřáté servírovací misky a podávejte.