Přibližně deset procent partnerských párů je neplodných. Příčin je mnoho a lze je najít u žen i u mužů. Jednou z nich je takzvaný Turnerův syndrom, onemocnění postihující pouze ženy, s nímž se rodí zhruba jedna z 2500 až 3000 dívek. Způsobuje je chromozomální abnormalita, která má mimo jiné za následek menší tělesný vzrůst, zpomalený vývoj či absenci sekundárních pohlavních znaků, nepřítomnost menstruace a neplodnost.
Příčiny a příznaky
Turnerův syndrom je vrozená vada, při níž má žena místo dvou pouze jeden chromozom X, což způsobuje špatnou činnost pohlavních žláz, poruchy růstu. V současné době je nemoc už částečně léčitelná, a to podáváním růstového hormonu. Optimální doba je však od dvou do dvanácti let
Všechny tělesné buňky kromě vajíček a spermií obsahují jeden pár pohlavních a 22 párů takzvaných somatických chromozomů. Někdy ale není všechno v pořádku. V případě Turnerova syndromu většinou chybí jeden z pohlavních chromozomů X, takže žena má v buňkách místo obvyklých 46 pouze 45 chromozomů (odborný zápis stavu je 45, X0). Jiným typem vady je sice správný počet chromozomů X, ale defekt na jednom z nich, někdy se vyskytuje itakzvaná mozaika, při níž jsou abnormalitou postiženy jen některé buňky.
Turnerův syndrom: Léčba neplodnosti
Turnerův syndrom je onemocnění, které postihuje pouze dívky. V důsledku všech těchto vrozených vad dochází v organismu k různým anomáliím, mimo jiné k chybnému vytváření vnitřního genitálu. Místo vaječníků mají ženy jenom lišty, zcela nefunkční vazivové pruhy, takže je naprosto vyloučeno, aby přirozenou cestou otěhotněly. V posledních letech ale i jim svitla naděje – jejich nemoc je indikací pro novou, v našich podmínkách již rozšířenou metodu přenosu darovaného vajíčka, prováděnou v rámci programu IVF – fertilizace in vitro neboli oplodnění „ve zkumavce“. Vedle nemocných s Turnerovým syndromem ji využívají i ženy v plodném věku, u nichž došlo k předčasnému selhání vaječníků.
Hormonální příprava
Ženy postižené Turnerovým syndromem mívají již v době pohlavního dospívání problémy s nepravidelnou, ale většinou zcela chybějící menstruací, a proto se podrobují hormonální léčbě estrogeny. Tato terapie pokračuje i během přípravy na transfer vajíčka, v den výkonu je navíc doplněna o další hormony – gestageny. Cílem stimulace je v této době zejména vybudování dostatečně silné děložní sliznice. Ani pak ale není vždy vyhráno, protože právě nemusí být k dispozici vhodná dárkyně. Tyto potíže se v současné době dají překonat, a tak matek s Turnerovým syndromem přibývá.