Zdravotníci celého světa podporují kojení. Je prokázáno, že mateřské mléko je nejen zdrojem všech potřebných látek, které dítě potřebuje pro svůj zdravý vývoj, ale že působí i jako prevence proti mnoha nemocem. Jedná se například o záněty středního ucha, dětskou cukrovku, zánět mozkových blan, astma a kožní choroby. Navíc kojené děti trpí málokdy nadváhou a alergiemi. Lékaři doporučují, aby byly děti kojeny již během prvních třiceti minut po svém příchodu na svět, protože se tím u maminek podporuje tvorba mléka. Podle možnosti by měly být kojeny tak, aby nemusely být přikrmovány.
Kojení: Není nic lepšího pro dítě
Podle mínění lékařů si miliony dětí ročně odnášejí do života těžké zdravotní postižení právě proto, že postrádaly přirozenou výživu – mateřské mléko. Jak prokazují některé studie, děti odkázané na umělou výživu onemocní častěji nakažlivými chorobami než děti kojené a během prvních dvou měsíců svého života trpí dvakrát častěji průjmem než ty, které nepoznaly krmení z lahve.
Mléko je jídlo i pití
Neexistuje na světě jiná potravina, jíž by se člověk mohl živit půl roku, aniž by mu přitom cokoli podstatného scházelo. Mateřské mléko tuto moc má: miminko, které se jím dle libosti sytí, nemůže mít plných šest měsíců nejen hlad, ale dokonce ani žízeň.
Příroda zařídila, že v prsu se tvoří dva druhy mléka. Takzvané přední je řidší a slouží proto k zahnání žízně, mléko zadní, vznikající až poté, co zmizí zásoby předního, je hustší a zároveň výživnější. Miminko dobře ví, že bude-li sát jen krátce, napije se na žízeň, a pokud vytrvá, zbaví se kručení v břiše.
Kojení podporuje tvorbu mléka
Kojené děti přibývají na váze v tak zvaných růstových skocích, které nastávají ve třech a šesti týdnech a pak ve třech a šesti měsících věku kojence. Nepřibývají plynule, ale právě v těchto obdobích přiberou více. Přitom není neobvyklé, že dítě si právě tehdy řekne o kojení třeba patnáctkrát denně. Tímto přírodním mechanismem se vyprovokuje větší tvorba mléka a nakonec se kojení zase ustálí v méně častých intervalech.
Aby bylo stále dost
- Prsní žlázu pravidelně a dokonale vyprazdňujeme mechanicky – kojení, odsávání, odstřikování.
- Pokud dojde k zadržení mléka ve žláze, je nutno použít speciálních léků – po poradě s ženským lékařem nebo pediatrem, případně lze mléko z přeplněné žlázy odsát punkcí.
- Poraněné bradavky je zapotřebí stále ošetřovat a při kojení na ně přikládat ochranný klobouček.
Víte, že…
… kvasnicové pivo podporuje tvorbu mateřského mléka u žen, u nichž došlo k poklesu jeho tvorby v průběhu kojení? Je to dáno vysokým obsahem přírodních vitaminů skupiny B a rostlinných polyfenolů v pivu.