Každá nastávající maminka, zejména prvorodička, si pokládá otázku, jak poznat, že přichází porod a jeho doprovodné projevy. Jaké jsou rozdíly mezi poslíčky, proč vlastně břicho v posledních týdnech tvrdne a kdy poznat, že je nejvyšší čas navštívit lékaře?
Co je tvrdnutí břicha
Tvrdnutí břicha, odborně zvané děložní tonizace, je stažení břišní svaloviny, které se objevuje zejména v posledním trimestru těhotenství. Samotné tvrdnutí není bolestivé, žena ho zprvu začíná vnímat při námaze, po náročném úklidu, fyzicky náročné činnosti, například zvedání nějakého těžkého předmětu. Jedná se o intenzivní pocit tlaku v břiše, podobný stažení jiného svalu na těle. Stažení těhotenského břicha je však mimovolní, nelze vyvolat vůlí.
S postupujícím těhotenstvím se tvrdnutí břicha objevuje i v jiných situacích, často v klidu, změna na břiše je nejen hmatatelná, ale také viditelná. Když si na ztvrdlé břicho sáhnete, bude tvrdé jako kámen a na první pohled menší.
Denně můžete zaznamenat až 20 tvrdnutí, po 34. týdnu dokonce 30, takový počet je udáván jako normální stav. Komplikace, které by mohlo tvrdnutí mít, je předčasný porod – pokud by ke tvrdnutí docházelo často a lékař by na základě vyšetření shledal, že dochází ke zkracování děložního krčku, nasadil by medikamentózní léčbu (v nejmírnější formě magnesium).
Tvrdnutí břicha není totéž co kontrakce ani poslíčci. Jaký je mezi těmito pojmy rozdíl?
Tvrdnutí břicha vs. poslíčci a kontrakce
Poslíčci jsou předzvěsti blížícího se porodu, které se objevují několik týdnů před porodem. Většinou se jedná o bolesti břicha, kříže nebo i třísel, které po chvíli odezní a nestupňují se. Abyste rozeznala poslíčky od skutečných kontrakcí, sledujte nejen jejich intervaly, ale také dobu trvání. Nejste-li si jista, dejte si horkou sprchu – poslíčci odezní, zatímco kontrakce se poté vystupňují.
Účelem poslíčků je jakýsi trénink dělohy na porod, tedy přípravná fáze, kdy se děloha připravuje na skutečné děložní stahy. Kontrakce mají na rozdíl od poslíčků vypuzovací a otevírací efekt, bez kontrakcí nelze vaginálně porodit, a jedná se o citelné bolesti, které se stupňují. Nemusí bolet pouze břicho, větší bolesti představují tzv. křížové bolesti, tedy bolesti ve spodní části zad a nohou. Kontrakce představují intenzivní bolest, a proto je lze těžko v daný okamžik zaměnit s něčím jiným.