K nejčastějším příznakům těhotenství, které mohou těhotné ženy leckdy nepříjemně potrápit, patří tvrdnutí břicha. Tvrdnutí břicha se v častějších intervalech objevuje od 34. týdnu těhotenství, kdy se děloha začíná připravovat na porod. Zkouší si stahy a břicho při tom úplně ztvrdne. Pociťuje-li těhotná žena během tvrdnutí břicha také bolesti v kříži nebo v podbřišku, měla bych co nejdříve navštívit svého ošetřujícího lékaře.
Běžná děložní činnost
Tvrdnutí břicha v těhotenství je zpravidla zapříčiněno běžnou děložní činností. Děloha, dutý orgán složený z hladké svaloviny a uzavřený čípkem, se krátce po otěhotnění začíná výrazně měnit – roste, a tím způsobuje například zvýšení prokrvení malé pánve a napínání závěsného aparátu, zvláště oblých vazů.
Během těhotenství mohou hlavně prvorodičky nebo štíhlé ženy pociťovat ojedinělou bolest v podbřišku, která se v průběhu gravidity posunuje směrem k pupíku. Ve většině případů za to může právě napínání závěsného aparátu zvětšující se dělohou.
Záměna se zánětem slepého střeva
Těhotné ženy občas napínání závěsného aparátu, jenž má nárazový charakter a bolesti jím způsobené jsou ojedinělé a nesílící, zaměňují se zánětem slepého střeva. Zánět slepého střeva, který je v době těhotenství velice vážnou diagnózou, se naopak vyznačuje tupými, postupně sílícími bolestmi, často provázenými poruchou střevní pasáže. Pociťují-li ovšem ženy jakoukoliv bolest v podbřišku, měly by okamžitě navštívit svého ošetřujícího lékaře, který zjistí, čím ve skutečnosti trpí.
Tvrdnutí břicha při namáhavé činnosti
Děloha vykazuje činnost po celou dobu těhotenství, proto musí těhotná žena chtíc nechtíc počítat s tím, že jí bude tvrdnout břicho. Tvrdnutí břicha zpravidla nebývá bolestivé. Jak samy těhulky říkají, je spíš nepříjemné. Jak bylo řečeno výše, tvrdnutí břicha v těhotenství je zapříčiněno činností dělohy. Tento „úkaz“ se obvykle objevuje při namáhavé činnosti (například při uklízení). Když je těhotná v klidu, břicho by jí tvrdnout nemělo.
O tom, že vám několikrát za den tvrdne břicho, rozhodně informujte svého gynekologa. Do 34. týdne gravidity by počet tvrdnutí břicha neměl přesáhnout číslo 15, po 34. týdnu gravidity pak číslo 20 až 30. Pokud je tvrdnutí břicha častější, může to znamenat i předčasný porod.
Magnesium proti tvrdnutí a křečím
Proti tvrdnutí břicha a bolestem a křečím v podbřišku vám lékař může předepsat tablety magnesia. Také vám doporučí klid a odpočinek, krátké procházky a nepřemáhání se. Spoustě těhotným ženám se při tvrdnutí břicha osvědčilo lehnout si zády na lůžko a podložit si pánev polštářky. A rozhodně si bříško během tvrdnutí nehladit, neboť by se mohly kontrakce ještě zhoršit. Během sprchování je dobré vyhnout se horké vodě, sprchovat se vodou vlažnou a rozhodně si nepouštět vodu na bříško, které se nesmí proudící vodou masírovat.