Ucpaná jedna nosní dírka

Ucpaný nos si obvykle spojujeme s nachlazením a obtěžující rýmou, ale nemusí tomu tak být vždy. Odlišuje se nějak situace, kdy máme dlouhodobě ucpanou pouze jednu nosní dírku?

Běžná rýma nebo alergie

Neprůchodný nos a ztížené dýchání nás může potrápit zejména při nachlazení. V této době je zvýšená produkce hlenu, čímž dochází k ucpání nosních dírek. Může dojít až k zánětu dutin, kdy je neprůchodnost nosu dlouhodobá a přidávají se i další příznaky. Stejným mechanismem dojde k zacpání nosu při alergické reakci. Zde však nejsou spouštěčem viry, ale látka, která u člověka vyvolá přemrštěnou reakci imunitního systému.

Deformace nosní přepážky

U běžné rýmy se může stát, že je po nějakou dobu ucpaná jen jedna nosní dírka. Obvykle však tato situace netrvá dlouho. Dlouhodobě však můžeme toto pociťovat, pokud má člověk v určitém místě výchlipky nosní sliznice nebo nosní přepážku ohnutou do jedné strany.

Ta může během vývoje narůst větší, a pak dojde k jejímu mírnému zdeformování. Může k tomu dojít ale i po úrazu. Přestože se abnormality přepážky vyskytují u nemalého procenta populace, jen u někoho činí v dospělosti potíže. Kromě nepříjemného pocitu a ztíženého dýchání se může objevit též chrápání, bolesti hlavy nebo chronická rýma.

Nutnost chirurgického řešení

U rýmy pomáhá napařování dutin, v lékárně je k dostání široký výběr přípravků – od nosních kapek přes mořskou vodu nebo léky k celkové léčbě nachlazení. Pokud máte alergickou reakci, je třeba vše řešit s lékařem. Po nasazení léků je obvykle nos velmi rychle zprůchodněn.

Pokud je však narušena přepážka nebo povrch nosní sliznice, běžně dostupné léky zde nebudou mít požadovaný efekt. Je zapotřebí vyšetření lékařem (na oddělení ORL) a dále obvykle chirurgické řešení. Provádí se v celkové narkóze, pobyt v nemocnici nepřesahuje dva dny.

Zanechte odpověď