Umělé oplodnění metodou inseminace, jinak nazývaná intrauterinní inseminace (zkratka IUI), patří mezi prvotní postupy, k nímž lékaři přistupují při léčbě neplodnosti páru. Umělá inseminace se provádí tak, že jsou do děložní dutiny ženy uměle zavedeny spermie partnera nebo spermie dárce.
Kdy je čas na umělou inseminaci
O neplodnosti (nebo snížené plodnosti) páru lékaři hovoří, když žena neotěhotní po jednom roce dokonaných sexuálních styků (při nichž docházelo k výronu mužova semene do pochvy a ona nepoužívala žádnou antikoncepci) a které se uskutečňovaly alespoň dvakrát týdně.
Umělá inseminace je podle odborníků poměrně jednoduchá metoda a rovněž patří k nejstarším způsobům tak zvané asistované reprodukce.
Šance na otěhotnění při umělé inseminace je pěti až patnáctiprocentí při jednom menstruačním (respektive ovlulačním) cyklu. Umělá inseminace je rovněž používána v případech, kdy jsou k oplodnění použity zmražené spermie nebo sperma dárce.
Zdravotní stav je důležitý
Žena, která podstupuje umělou inseminaci, musí být dokonale zdravá, čímž je myšlen dlouhodobý dobrý stav jejích vaječníků. Musí mít průchodné vejcovody (nebo alespoň jeden) a dále musí mít normální velikost a stav dělohy a děložní dutiny.
Na druhou stranu se ovšem metody umělé inseminace používá i v případě, když žena trpí nižším nebo i ředním stupněm endometriózy.
Partnerovo sperma je ještě před umělou inseminací vyštřeno, aby byly zjištěny případné anomalie. Laboratorně je zjišťováno množství spermií a jejich pohyblivost.
Příprava na umělou inseminaci
- Před zákrokem je žena připravována hormonální terapií, kterou se zvýší počet dozrálých vajíček. Lékař může o hormonální stimulaci rozhodmnout i v případě, že má žena pravidelný ovulační cyklus – více vajíček zvyšuje pravděpodobnost úspěšnosti. Z tohoto důvodu je také při úspěšnosti zákroku vyšší procento vícečetných těhotenství.
- Před plánovaným zákrokem je mužovi doporučena asi třídenní sexuální abstinence. Sperma je před aplikací laboratorně upraveno (například promytím) a pak aplikováno přímo do ženiny dělohy. Lékař používá tenký katetr, takže je zákrok naprosto bezbolestný.
- Jestliže se metoda umělé inseminace (IUI) prokáže být neúčinnou, lékař páru navhne další možnosti umělého oplodnění, například in vitro (ve zkumavce).
- Před započetím umělého oplodňování by se páry měly seznámit s tím, které (a kolik) výkony jsou hrazeny zdravotními pojišťovnami a které zásahy si musí páry hradit sami.