Umělá plicní ventilace (UPV) se nazývá podpora dýchání, kterého postižený člověk není schopen, a nebo jestliže je jeho schopnost dýchání omezena. Umělá plicní ventilace šetří síly pacienta. Umělá plicní ventilace se děje za použití mechanických přístrojů.
Umělá plicní ventilace zachraňuje životy
Umělou plicní ventilaci lékaři používají k záchraně a zachování života a životních funkcí pacienta, který není schopen sám dýchat. Umělá plicní ventilace je nasazována buď krátkodobě (například při operacích při celkové narkóze), a nebo může být umělá plicní ventilace dlouhodobá (u nemocných, kteří nejsou sami schopni dýchání a mohly by jim selhat životní funkce z důvodu nedostatku kyslíku).
„Železné plíce“ už jsou historií
Pro umělou plicní ventilaci se používají mechanické přístroje – ventilátory. Množství přiváděného plynu k dýchání je regulovatelné. V dřívějších dobách se používalo zařízení, kterému se přezdívalo „železné plíce“. Jednalo o umělou plicní ventilaci pod tlakem (negativním tlakem) na hrudník. V současné době se používá umělé plicní ventilace pozitivním tlakem.
Umělá plicní ventilace je rozlišována podle dechové aktivity pacienta.
- Tak zvaně synchronní je synchronizována s nádech nemocného, umožňuje, aby pacient mohl být sám spontánně dechově aktivní.
- Asynchronní umělá plicní ventilace funguje bez ohledu na dýchání (dechové fáze, nádech – výdech) nemocného.
Použití umělé plicní ventilace
Umělá plicní ventilace pomáhá nemocným:
- při zástavě dechu a krevního oběhu,
- při srdečním selhání,
- ve stavech šoku,
- při těžkých dýchacích potížích,
- při těžkých otravách,
- polytraumech,
- vysokém odporu plicní tkáně – atelaktáze,
- při těžkých poraněních mozku,
- sériových zlomeninách žeber,
- nestabilním hrudníku
- a jiných závažných stavech.
Umělá plicní ventilace u novorozenců
Umělá plicní ventilace pomáhá překonat kritické okamžiky i v životě novorozenců. Pomáhá dýchat novorozencům se srdečním selháváním, při novorozenecké pneumopatii, po působení silných léků (celková anestezie matky), při neuromuskulárním onemocnění, patologickém stavu dýchacích cest a podobně. Novorozencům je umělá plicní ventilace prováděna podáváním kyslíku do inkubátoru, a to buď konvenční ventilací, nekonvenční ventilací nebo nosními kanylami.