Umělé oplodnění – co mu předchází a jak probíhá

Umělé oplodnění nebo také asistovaná reprodukce je obvykle doporučováno párům, u kterých se nedaří početí dětí přirozenou cestou nebo u kterých brání standardnímu proběhnutí pohlavního styku jiné faktory (např. ženina alergie na sperma).

Umělé oplodnění? Ne nezbytně

Jestliže se nedaří manželskému páru počít dítě ani po roce pravidelného nechráněného styku, přicházejí na řadu nejrůznější vyšetření, které určí příčinu neplodnosti. Podle zjištěných výsledků lékaři zvolí další postup. Někdy stačí jen drobná operace či dávky hormonů, aby došlo k početí dítěte přirozenou cestou. Jindy je nutné přejít na umělé oplodnění.

Vyšetření plodnosti:

Žena

  • vstupní vyšetření rodidel
  • test hormonální rovnováhy
  • zjištění ovulace
  • ultrazvukové vyšetření dělohy a vaječníků
  • vyšetření děložní dutiny (hysteroskopie)

Muž

  • vyšetření spermatu (hodnotí se množství, životaschopnost a pohyblivost spermií)

Umělé oplodnění z genetických příčin

V některých případech je umělé oplodnění indikováno i úplně zdravým párům, které nemají s početím problémy. Jde převážně o situace, kdy jeden nebo oba partneři jsou nositelem genu některých nebezpečných nemocí (rakoviny, hydrocefalu apod). V některých případech je nemoc vázána na jedno pohlaví (takové zárodky se poté zničí) v jiných jde o pouhou přítomnost genu. Pozitivní zárodky se opět zlikvidují, jakkoli to zní barbarsky.

Umělé oplodnění – metody

V současné době lékaři používají pro umělé oplodnění dvě tři hlavní metody: intrauterinní inseminace (IUI), mimotělní oplodnění vajíčka (in vitro fertilizace – IVF) a intracytoplazmatická injekce spermie (ICSI).

Umělé oplodnění metodou intrauterinní inseminace (IUI)

Používá se v případě, kdy jsou mužovy spermie nedostatečně životaschopné a nezvládly by náročnou cestu od vaginálního vstupu až ke zralému vajíčku. Ejakulát se v tomto případě zavede v období ovulace do útrob ženy dlouhým úzkým katetrem. Úspěšnost IUI je asi 20%.

Umělé oplodnění metodou mimotělního oplodnění vajíčka (IVF)

Metoda IVF je vlastně jakýsi symbol umělého oplodnění. Je velmi známá a poměrně úspěšná. Ženě jsou od začátku menstruačního cyklu podávány léky a hormony, které zvětší počet zrajících vajíček. Zhruba dvě hodiny před samotnou ovulací jsou z těla odsáty, obvykle v narkóze. Ten samý den odevzdá muž své sperma.

Další proces probíhá bez přítomnosti budoucích rodičů. V laboratoři jsou vajíčka umístěna do výživného média a zároveň jsou k nim vstříknuty spermie. Další proces je ponechán na přírodě. Vzniklé zárodky se třídí podle životaschopnosti a jsou podrobovány genetickým testům, je-li to nutné.

Po dvou až pěti dnech jsou embrya přenesena zpět do dělohy a tělo se další dva měsíce uměle stimuluje hormony. Úspěšnost IVF se pohybuje okolo 35%. Úspěšnost procesu zvyšuje zavedení většího počtu zárodků. V České republice jsou to max. 4. Zbytek životaschopných embryí lze znovu zamrazit a v případě potřeby později použít.

Umělé oplodnění metodou intracytoplazmatické injekce spermie (ICSI)

Nízký počet spermií nebo protilátky v obalu vajíčka někdy brání přirozenému početí. Umělé oplodnění je nutné vhodně popostrčit. Vybraná spermie se jemnou pipetou aplikuje přímo do obalu vajíčka. Při optimálních podmínkách se vajíčko začíná velmi brzy rýhovat a dělit. Úspěšnost ujmutí zárodku je podobná jako u IVF.

Zanechte odpověď