První dny těhotenství provázejí rozličné příznaky, které většinou nejsou příjemné a budoucí maminka je musí „vyvažovat“ radostí ze samotného faktu těhotenství. Mezi ně patří mimo jiné i únava a ospalost, a to zejména v prvních týdnech. Čím je únava a ospalost v těhotenství způsobena?
Únava a ospalost v těhotenství jsou normální
Stává se, že žena ještě ani neví o svém těhotenství, když se začne cítit jakoby unavená a stále ospalá. Některá tomu nevěnuje pozornost a ztrátu energie přisuzuje například jarní únavě, přetížeností z práce a podobně. Až výsledky těhotenského testu a následná gynekologická prohlídka s pozitivní zprávou vysvětlí příčinu stavů vyčerpanosti.
Únava a ospalost provází skoro každý počátek těhotenství. Odborníci tento stav vysvětlují docela pochopitelně: tělo ženy se musí vyrovnávat s obrovskou změnou. Začnou být jinak vylučovany hormony, orgány se připravují na růst a výživu plodu. Ne nadarmo se někdy těhotná žena trochu archaicky označuje jako „samodruhá“ (sama, ale za dva). Vyšší nároky jsou kladeny na dělohu, ledviny a další orgány v těle ženy, kterým nastává zvýšená zátěž. Příprava na plod je primární.Proto se nedostává energie pro ostatní orgány, které s těhotenství bezprostředně nesouvisejí. A to se projevuje zvýšenou únavou, které se chce tělo zbavit spánkem (a v něm načerpat sil).
Ono se to snadno řekne..
Vysvětlení je prosté. Horší je, jak se s únavou a věčnou ospalostí, zejména když žena chodí do práce. Na počáteční těhotenskou únavu neexistují léky. A protože odborníci z několika důvodů nedoporučují oznamovat veřejně těhotenství v prvním trimestru, musí se žena v práci zkrátka „přemoci“, a doma si to vynahradit.
- Vyloučit všechny zbytečné domácí práce (zapojit ostatní členy domácnosti),
- netrápit se večerními návštěvami (jako hostitelka i jako host),
- netrávit „solidárně“ večerní hodiny u společného sledování televize.
- Všichni, a to případně i děti, musí respektovat to, že je žena unavená a chce jít spát.
(Každá rada je drahá, jestliže druhé dítě přichází v odbě, kdy je první ještě maličké. V tomto případě je ovšem zase výhodou, že jednak žena už těhotenský stav zná, a rovněž může na lože odcházet zároveň s prvním děckem.)
Omezit aktivity
O víkendu nebo ve dnech volna se jistě nikdo zlobit, když si žena v raném těhotenství klidně lehne i během dne (únava přichází zejména po větším teplém jídle). Jestli se žena „necítí“, je dobré trochu přeorganizovat dosavadní způsob trávení volného času:
- například nepřijímat pozvání na výlety bez možnosti odpočinku,
- nebrat si nějaké úkoly pro spolek, v němž je činná
- a podobně.
I když se únava a ospalost v počátku těhotenství jeví jako (s nadsázkou řečeno) „smrtelná“, může si být budoucí maminka jista tím, že až se tělo s těhotenstvím vyrovná, a to bývá asi po třech měsících, stavy vyčerpání zmizí.
1 komentář
Ty jo, mě to mluvte, jsem už ve 2. trimestru, kdy má únava ustupovat ale mě furt neustupuje.