Únik moči, čili ztráta schopnosti vědomě udržet moč, trápí podle odhadů pět procent Evropanů. Podle odborníků prý ovšem nelze vyloučit, že ve skutečnosti je procento postižených ještě vyšší, protože mnozí lidé se stydí únik moči přiznat. V současné době už močová inkontinence není osudem, s nímž se člověk musí smířit.
Možné příčiny inkontinence
Močení kontrolují tři úrovně nervového systému – mozek, mícha a periferní nervy v oblasti močových cest. Pokud se tento spoj přeruší, ztratí člověk schopnost vlastní vůlí močení ovlivňovat. Nekontrolovaným únikem moči trpí převážně starší lidé a častěji postihuje ženy, může ovšem nastat u každého a v jakémkoli věku. Močová inkontinence totiž není sama o sobě nemocí, nýbrž příznakem poškození nervového systému nebo anatomickou vadou.
K vrozeným vadám patří rozštěp páteře a míchy,podobný účinek na únik moči však může mít úraz, který zasáhne míchu. Ztrátou kontroly močení hrozí také výhřez plotének, nádor míchy či záchvat mozkové mrtvice.
Porušena ovšem může být i funkce svalstva močového měchýře a svěrače. Příčinou obtíží se tu stává:
- poranění pánve,
- porušení svaloviny pánevního dna,
- infekce močových cest
- operace prostaty,
- operace močového měchýře.
- Často jsou problémy s udržením moči průvodním znakem cukrovky.
Spolu s léčbou základní choroby mohou lékaři odstraňovat také pacientův únik moči. Leccos o příčinách potíží prozradí i způsob samovolného úniku moči a pocity toho, kdo jím trpí.
Únik moči trápí více starší ženy
Ženám s ochablými pánevními svaly k úniku moči někdy stačí, aby zakašlaly, kýchly nebo se zasmály. Příčinou slabosti svěrače může být
- těžký porod,
- těžká tělesná práce,
- nadváha
- nebo hormonální změny v období klimaktéria.
Muži zase trpí takzvaným přetékáním, tedy odkapáváním moči v důsledku toho, že močovou trubici zúží zvětšená prostata.
Nepříjemné nutkání k častému močení pociťují starší lidé. Následkem nervových onemocnění, při nichž je postižen mozek nebo mícha, je někdy ztráta močového reflexu, který člověk získal coby dítě. Močový měchýř pak funguje „automaticky“, jako u nemluvňat.
Jediný, kdo může stanovit diagnózu a léčbu, je urolog nebo gynekolog s urologickou specializací. Je na lékaři, zda zvolí konzervativní léčbu, nebo operaci.
Léčba úniku moči
Medikamenty na lékařský předpis zabírají převážně u lehčích potíží, zejména u žen s ochablými pánevními svaly. Problém lze zmírnit i nácvikem močení v pravidelných intervalech. Břišní a pánevní svaly je navíc možno posilovat speciálními gymnastickými cviky.
Chirurgické výkony jsou určeny jen omezenému okruhu pacientů. Nejčastějším z nich je závěsná operace. Využívá se hlavně u žen, jimž močový měchýř poklesá do pochvy. Jinou možností je náhrada močového měchýře nebo jeho zvětšení částí střeva
2 komentáře
Bohužel, se stejným problémem jsem se v těhotenství a následně i po porodu potýkala i já. Je hloupé, že je tohle téma ve společnosti pořád ještě takové tabu, ačkoli stejnými problémy trpí spousta lidí, ale zase v dnešní době, kdy se dá všechno najít na internetu, to není tak hrozné, protože internet zaručuje anonymitu, aniž by se člověk cítil ponížený tím, že trpí takovým problémem (přesně tak jsem se totiž cítila já). Nicméně já osobně jsem si na internetu našla cviky na posílení svalů pánevního dna a objednala dýňové tablety, které dámy v diskuzích hodně doporučují (nedokázala jsem jít ani do té lékárny, protože jsem si představovala, jak na mě budou všichni koukat). Nakonec jsem se toho zbavila, takže držím palce ostatním a vydržte, nakonec to určitě přejde 🙂
DOBRÝ DEN,PROSÍM O RADU,ZDA KDYŽ CVIČÍM CVIKY NA POSÍLENÍ PÁNEVNÍHO DNA,TAK SE MI ZDÁ,ŽE JE TO JĚŠTĚ HORŠÍ,PRAVDĚPODOBNĚ MŮŽE JÍT O NAMOŽENÍ SVALŮ MOMENTÁLNĚ ZE CVIČENÍ?POZDĚJI BY TO MĚLO USTÁT A ZA JAK DLOUHO ASI.JSEM UŽ V PŘECHODOVÉM VĚKU.DĚKUJI.