Úprava dřeva šelakem

Šelak, z německého schellack, je látka živočišného původu. Vylučuje ji červec lakový, který touto živicicí vytváří ochranný obal pro své larvy. Látka na vzduchu tvrdne. Lze ji však rozpustit v lihu. Vznikne roztok, který po vyprchání lihu znovu ztvrdne a vytvoří lesklou vrstvu. Této vlastnosti se využívalo a využívá k povrchové úpravě dřeva. Šelak se používá dodnes, ale spíš jen při renovaci starožitného nábytku nebo při výrobě hudebních nástrojů. Coby nátěrová hmota pro nábytek denní užití se vzhledem k jeho vlastnostem a ceně příliš nedoporučuje.

Co je šelak

Pro transparentní nátěry nábytku, bytových doplňků a jiných dřevěných a proutěných předmětů se zejména v 18. a 19. století používaly laky na bázi šelaku rozpuštěného v lihu. Šelak je látka vyráběná z přečištěných výpotků samiček červců, žijících v určitých lokalitách a na některých stromech. Tradičně se prodává se v podobě lesklých šupinek ve stupnici barev od zlatavé po hnědou.

Šelak je „choulostivý“

Šelakové nátěry lze vyleštit do zrcadlového lesku. Jsou ovšem i přes svou vyšší cenu poměrně choulostivé, takže nábytek opatřený šelakovým nátěrem je nutné chránit před některými tekutinami (například před lihovinami) a nelze jej mýt například agresivními saponáty a čistit chemickými leštidly.

Co se starým šelakovým nátěrem

Někdy se dostaneme do situace, že máme starý dřevěný kus opařený šelakovým nátěrem, který bychom chtěli podomácku opravit. Je třeba postupovat jako jiných nátěrů – tedy odstranit starý a nanést nový? Odborníci jsou toho názoru, strhnout šelakový nátěr v domácích podmínkách není příliš obtížné, ale zpravidla zbytečné.

  • Nový nátěr šelakem nás u většího nábytkového kusu může přijít dost draho, protože šelak se nanáší v několika vrstvách.
  • Mimoto pokud rozpouštíme šelak v běžném denaturovaném lihu (jde to pomalu a přes všechno míchání a roztřepávání to trvá několik dní), dochází k tomu, že denaturační přísady zhoršují vysychání lihu a natřené plochy jsou dlouhodobě lepkavé (restaurátoři proto používají daleko dražší líh, tak zvaný lihobenzin, který se někdy dá koupit v lékárnách).

Odstranit celý šelakový nátěr se proto nedoporučuje. Při nutnosti opravy většího rozsahu se raději obrátíme na odborníky.

Opravy šelakem

Sami zvládneme menší retuše – opravy odřených míst.

  1. Na poškozené místo nanášíme malé množství hustšího šelaku tupováním (poklepáváním malým štětečkem, u menších míst zahroceným dřívkem).
  2. Po vytvrzení tohoto nově naneseného hustého šelaku je vhodné opravené místo jemně zbrousit a pokrýt ještě malým množstvím řídkého šelaku. Ten by měl být jemně rozetřen jako při politurování.

V současné době je v nabídce obchodů s nátěrovými hmotami i šelakový roztok. Platí o něm totéž, jako když si šelak rozpustíme sami, odpadá jen fáze rozpušení.

Několik důležitých upozornění

  • Kombinace šelakového nátěru s nitrolakem není vhodná; laky se sice „nehádají“ a jeden na druhém drží, liší se však leskem, což je na plochách patrné.
  • Šelak se prodává jako bezbarvý (je nažloutlý), pak citronový (žlutý) a ojediněle i tmavší. Pokud jej nanášíme na poškozený nábytek tmavší barvy, pak je vhodné odřená světlejší místa přimořit.
  • Mořidla používáme výhradně ředitelná vodou; lihová mořidla šelak narušuje.
  • Krycí vrstvu šelaku musíme aplikovat až tehdy, když mořidlo dokonale vyschne – jinak by šelak neměl dostatečnou soudržnost.
  • Mořidla i šelakový nátěr nejprve vyzkoušíme na méně patrném místě.
  • Vhodné je opravovat nátěry na vodorovných plochách, aby nátěr nestékal.

 

Zanechte odpověď