Bude to kluk nebo holčička? Tak tuto otázku si během těhotenství pokládají snad všichni rodiče. Někteří z nich se nechají překvapit a počkají si až na den porodu, ale ti ostatní se na určení pohlaví dítěte těší při každém ultrazvuku.
Určení pohlaví dítěte – nutnost nebo zábava?
Moderní medicína dokáže určit pohlaví dítěte už v devátém týdnu těhotenství – nepočítáme-li některé z technik umělého oplodnění. Ve většině případů je ale takto brzké invazivní určení pohlaví dítěte zbytečné. Smysl má jen tehdy, je-li otec nebo matka nositelem nějaké nebezpečné nemoci, která se váže jen na jedno pohlaví (např. hemofilie, kterou trpí převážně chlapci).
V takových případech lze už v devátém týdnu těhotenství může přistoupit k amniocentéze (odběru plodové vody). V tekutině obklopující plod totiž plavou také jeho odloupnuté kožní buňky, ze kterých lze pohlaví určit se stoprocentní přesností. Riziko potratu je malé, pohybuje se okolo 1% případů. Amniocentézu je v případě potřeby možné provést téměř kdykoli během těhotenství.
Většina rodičů si ale na určení pohlaví dítěte počká až na druhý těhotenský ultrazvuk, který spadá mezi 18-23. týden těhotenství. Šikovný gynekolog dokáže při vhodné poloze plodu určit pohlaví už v 15. nebo 16. týdnu těhotenství. Určení pohlaví dítěte ještě v děloze je možné u zhruba 70% případů, ve zbylých třiceti je plod natočený tak nešikovně, že to při nejlepší vůli není možné.
Určení pohlaví dítěte – lidové metody
Pohlaví dítěte je samozřejmě dáno už od početí. Nositelem informace je spermie. Ženské vajíčko má totiž vždy chromozom X. Jestliže se setká se spermií nesoucí stejný chromozom, narodí se holčička. Spermie s chromozomem Y dá vzniknou chlapečkovi.
Určení pohlaví dítěte ale bylo pro ženy důležité už ve starověku. První metody určení pohlaví dítěte najdeme už ve starém Egyptě. Ženy zalévaly zrna pšenice a ječmene vlastní močí. Když vyklíčil rychleji ječmen, čekaly holčičku. Jestliže se jako první objevily klíčky u pšenice, byl kýženým potomkem pravděpodobně chlapec.
Pohlaví dítěte lze prý také poznat podle těhotenských chutí. Jestliže nastávající maminka mlsá především slané chipsy a uzeniny, čeká nejspíše chlapce. Touha po sladkostech a ovoci svědčí spíše pro holčičku.
Určení pohlaví dítěte se budoucí maminky snaží odvodit i podle vzhledu svého těla. Důležitý je prý tvar bříška. Pupík posazený nízko a dopředu prý ukrývá chlapce a naopak široké a vysoké bříško schovává holčičku. Významná je také velikost lépe řečeno asymetrie prsů. Větší levé prso znamená holčičku, pravé chlapečka.
Určení pohlaví dítěte – počítací metody
Jiné techniky vyžadují k určení pohlaví dítěte trochu matematických znalostí. Pohlavní styk v období ovulace prý zajišťuje chlapce a milování několik dní před ovulací zase slibuje holčičku.
Na určení pohlaví dítěte mají údajně vliv také sudé a liché dny v měsíci. Jestliže se milujete v sudý den, říkáte si o holčičku a liché dny přejí zase chlapečkům.
Ovšem dlužno říci, že žádná z těchto metod není stoprocentně spolehlivá, takže si na konečně rozuzlení otázky určení pohlaví dítěte budete muset počkat až do porodu.