Ustroň

Mnohá krásná místa pro báječné výlety leží jen kousek za našimi hranicemi. A přesně takové je i polské městečko Ustroň. Zatímco uvnitř svého nitra naláká své hosty na lázeňská posezení, blízké turistické cíle v okolí potěší osamělé výletníky i rodiny s dětmi.

Pokud se v Beskydech vyšplháte na vrchol Velké Čantoryje, uvidíte střechy Ustroně přímo před sebou. Leží totiž necelé čtyři kilometry od česko-polských hranic. Pěšky sem dojdete vcelku za chvíli, cesta vlakem je už o něco horší.

Ustroň

Malá exkurze do historie

První záznamy o existenci města pocházejí už z počátku 14. století. Nešlo však o nijak významné sídlo, dokud zde o čtyři staletí později nebyla postavena první huť. Šlo o první stavbu tohoto typu na Těšínsku, později se přestěhovala do Třince.

Zcela novou kapitolu v historii města však začalo psát objevení borojódových pramenů, jež brzy vedly ke vzniku prvních léčivých lázní. Nedlouho poté získal Ustroň statut lázeňského města, jež se velmi rychle rozšiřovalo.

Dodnes mají zdejší lázně pověst klidného a skvěle vybaveného místa, které vyhledávají nejenom polští, ale i zahraniční hosté, trpící rozličnými zdravotními neduhy, ale i toužící po klidu a přívětivé atmosféře rodinných lázní. V Ustroni proto najdeme množství hotelů a hotýlků různého stupně vybavenosti. Mnohé z nich mají i domácí wellness nebo další moderní vybavení, včetně zázemí pro rodiny s dětmi nejrůznějšího věku.

Ustroň – turistické cíle v okolí

Pokud si nechte zrovna užívat lázeňských radovánek, můžete vyrazit za zajímavými památkami v okolí.

Lesní kostel nedaleko Ustroně

Jde o typickou památku z území Beskyd. Tzv. lesní kostely vznikly v době nejtvrdší protireformace v 17. -18. století, a právě v nich se při tajných bohoslužbách shromažďovali evangelíci. Do dnešního dne se dochovalo pouhých 9 lokalizací lesních kostelů, z nichž jeden leží právě u Ustroně. Pokud byste chtěli navštívit ten nejznámější, museli byste vylézt na horu Godula u Komorní Lhotky, kde byl vystavěn i krásný toleranční památník pocházející z meziválečného období.

Naučná rytířská stezka Velká Čantoryje

Blaník není jediná hora, v níž podle legendy sídlí velké vojsko. Ve Velké Čantoryji se prý ukrývá přesně totéž překvapení. Jak jsme již zmínili, leží od Ustroně coby kamenem dohodil. Naučná stezka o čantoryjských rytířích se táhne po české i polské straně hory a kromě toho vás seznámí i s množstvím zajímavostí z okolního kraje. Zjistíte třeba, kdo ty byl Jiří Třanovský, nebo odkud se vám naskytnou ty nejkrásnější výhledy do Česka, Polska i Slovenska. A z Polska můžete dokonce na Čantoryji vyjet pohodlnou lanovkou. Výlet s dětmi si tedy naplánujete bez obtíží.

Zanechte odpověď