Váhový přírůstek v těhotenství je pro některé ženy strašákem, že se až obávají mít děti. Jiné ženy někdy naopak na vahový přírůstek hřeší a „omlouvají“ jím i kila, která ji trvale zůstala po každém porodu. V průběhu těhotenství je důležitá nejen životospráva a kvalitní prenatální péče, ale i dostatek informací. Změny v organismu jsou fyziologické a mají zabezpečit zdárný vývoj plodu a současně zachovat zdraví ženy.
Kila přibývají každý měsíc
Postava budoucí maminky se začíná postupně měnit, těhotenství začíná být zjevné, takže je zcela nezbytné změnit šatník. V úvahu bychom však měly brát skutečnost, že optimální váhový přírůstek za celé těhotenství by měl být osm až patnáct kilogramů, přičmž nejvíce budeme přibývat ve druhém trimestru. Souvisí to jednak s vytvořením placenty, jednak se zvyšujícím se objemem plodové vody (její objem na konci těhotenství je asi jeden a půl a dva litry).
Děťátko zase tolik neváží
Tělesná hmotnost ženy také závisí na tom, jak roste a přibývá na hmotnosti její děťátko. Současně se mění i objem cirkulující krve, místo obvyklých pět litgrů krve stoupne její objem o jedn a půl až tři litry. Zbývající váhový přírůstek jde už pak pouze na úkor nežádoucí tukové tkáně.
Nejíme za dva
Těhotenství je období, kdy většině žen chutná všechno a některé z nich mají navíc pocit, že musí jíst za dva. Vzhledem k tomu, že váhový přírůstek vyšší než 15 kilogramů za těhotenství neúměrně zatěžuje kosti i klouby a zhoršuje pravděpodobnost zhubnutí po porodu, měly by gravidní ženy dbát na svůj jídelníček, omezit sladká a nadměrně tučná jídla.
Vahový přírůstek v těhotenství pod kontrolou
- Především jde o to, aby strava byla dostatečně pestrá, přičemž více než třetinu denního objemu by měla tvořit zelenina a ovoce.
- Vhodné je jíst častěji, pravidelně a v menších dávkách. Energeticky nejslabší musí být večeře.
- V těhotenství se zvyšuje potřeba nezbytných aminokyselin – základních stavebních prvků bílkovin. Zvyšuje se i potřeba vápníku, proto se doporučuje dostatek mléčných výrobků. Vhodné jsou zejména tzv. probiotické jogurty, obsahující užitečné bakterie, které udržují vhodné mikrobiální prostředí střeva.
- Důsledně omezte sladkosti, včetně limonád. Poněvadž tekutiny jsou zapotřebí, nahraďte limonády slabě mineralizovanou minerální vodou.
- Většině těhotných žen se nedostává železa. Proto je vhodné pro podporu krvetvorby přidat nějaký želatinový dietetický nápoj, který obsahuje železo, měď a vitaminy.
- Pohyb na čerstvém vzduchu je nutný, alespoň formou hodinové procházky denně. Doporučuje se speciální cvičení (a to i dechové) určené právě pro těhotné ženy.
- Nezapomínejte ani na pravidelný spánek (sedm osm hodin denně).
Stop dietám
Redukční diety v průběhu těhotenství se nedoporučují, protože by mohly poškodit vyvíjející se plod nedostatkem živin. A z toho důvodu radí lékaři ženám, které by mohly otěhotnět nebo se o to dokonce pokoušejí, aby v zájmu své budoucí rodiny nejdřív znormalizovaly svoji tělesnou váhu.