I přes častá varování lékařů a odborníků na výživu před konzumací nedostatečně tepelně upravených vajec neztratila vejce na hniličku na popularitě. Ovšem uvařit je, není zdaleka tak jednoduché. Docílit té správné konzistence, kdy je bílek zcela tekutý, ale žloutek jen zčásti a roztéká se směrem dovnitř, chce trochu zkušeností. A samozřejmě hodinky s vteřinovou ručičkou.
Na úvod trocha teorie, která učiní konzumaci vajec na hniličku (a všeobecně všech typů „nedostatečně tepelně uvařených vajec“) bezpečnější. Použitá vajíčka by neměla být starší čtrnácti dnů. Pokud si nejste u vajec z domácího chovu jisti stáří, použijte klasický vodní test. Vejce opatrně vložte do sklenice se studenou vodou. Klesne-li vejce až na dno a zůstane ležet na boku, lze ho bez obav použít. Ve starších a špatně uskladněných vejcích se hromadí vzduch, který je nadnáší a staví na špičku. Pokud vejce jen plave na hladině, nehodí se ke konzumaci vůbec. Použít lze i sluchový test – ve starém vejci se jeho obsah slyšitelně přelévá a hrká. Tuto metodu lze použít i přímo v obchodech nebo na farmářských trzích.
Na kvalitě výsledku se podílí velkou měrou i chuť syrových vajíček. Dopřejte si proto to nejlepší, co v obchodech seženete. Číslo na prvním místě na značce vajec označuje vždy typ chovu slepic.
3 = klecový chov (nejlevnější, nejčastěji dostupné v obchodech)
2 = halový chov s podestýlkou
1 = volný výběh
0 = ekologický chov (obvykle se značkou BIO, nejdražší typ v obchodech)
Vejce na hniličku – recept
Před přípravou vejce dobře omyjte (zabráníte kontaminaci obsahu bakteriemi ze skořápky) a nechte ustálit na pokojovou teplotu. Vložte vejce do hrnce a zalijte studenou vodou tak, aby byla potopená. Do vody můžete přidat trochu soli nebo octa – zabráníte tak popraskání vajec (u druhů s bílou skořápkou).
Vodu pomalu přiveďte k varu a ve chvíli, kdy se začne vařit, vypněte přívod energie nebo hrnec rovnou odstavte z plotny. K bodu varu dojde v okamžiku, kdy se ode dna oddělí první velká vzduchová bublina.
V horké vodě nechte dojít asi tři minuty. Řiďte se podle velikostí vajec. Těm nejmenším stačí minuta a půl, ta větší potřebují i tři a čtvrt minuty. Vejce ochlaďte proudem studené vody a co nejrychleji naklepněte na špičce, aby se dobře loupala.
Oloupané vejce ihned podávejte. Hodí se například do koprové omáčky nebo na mísu se studeným salátem. Pokud chcete loupání vajec nechat až na strávnících, vyndejte je z horké vody o půl minuty dříve a neochlazujte. Díky horké skořápce ještě vejce stihnou dojít.
TIP: Pokud vám vejce často praskají, opatrně je ve špičce propíchněte ještě před tím, než je vložíte do horké vody.
Zcela čerstvá vejce (1-2 dny po snesení) se loupou často velmi těžko. Vejce na hniličku proto připravujte z těch trochu starších.
1 komentář
Moc hezky napsaný recept, děláme doma vejce celkem často na všechny způsoby, protože máme domácí 🙂 Jarka