Vaskulitida je název pro stav způsobený zánětem cév, respektive cévní stěny. Vaskulitida se projevuje kožními změnami – od drobných červených teček až po rozsáhlé purpury. Vaskulitida může také způsobit trombózu. Vaskulitida může mít různé příčiny, podle nichž je zvolena léčba. V případech menšího rozsahu se někdy projevy vaskulitidy ztratí i bez léčby.
Projevy vaskulitidy
Vaskulitida (zánět cév) vzniká ve stěnách cév. V důsledku zánětu dochází k chorobným změnám cév (oslavení, zúžení, zbytnění). Změny jsou patrny na povrchu kůže, jsou viditelné. Projevují se jako petichie (drobné červené tečky na kůži), jako větší červené skvrny nebo mohou postihnout větší plochu kůže. Po zmáčknutí tyto červené skvrny nezmizí. Vaskulitida může postihnout i stěny cév vnitřních orgánů, což je poměrně zákeřné, protože se toto postižení neprojeví navenek. Je zjistitelné při rentgenovém vyšetření a při histologickém rozboru. Při vaskulitidě cév vnitřních orgánů může dojít k jejich poškození, protože jsou nedostatečně zásobeny krví, a tedy živinami a kyslíkem. Další komplikací je vznik krevní sraženiny, jež způsobí ucpání cévy. Při opakovaných vaskulitidách se může oslabená cévy vyklenout (aneurysma), přičemž hrozí riziko prasknutí, které postiženého životně ohrozí.
Příznaky vaskulitidy
Vaskulitida může postihnout lidi všeho věku. Kromě změn na kůži nebo orgánech provází vaskulitidu i jiné příznaky typické pro zánětlivá onemocnění – celková únava, zvýšená teplota až horečka, kloubní bolesti, někdy úbytek váhy, ztráta citlivosti některých částí těla. Někdy není potřeba léčby, onemocnění se samo ztratí. V jiných případech lékaři volí způsob léčby podle příčin, které vaskulitidu způsobily.
Možné příčiny vzniku vaskulitidy
Vaskulitidu mohou způsobovat různá onemocnění. Zjistit příčinu je pro lékaře základem léčby.
- Vaskulitida může být alergického původu, kdy vzniká jako systémové imunitní (autoimunitní) onemocnění. Může postihnout kůži, ledviny, mozek, plíce). Alergickou reakci mohou způsobit některé léky nebo probíhající bakteriální i virové onemocnění.
- Mezi systémová onemocnění způsobující vaskulitidu patří mimo jiné systémový lupus či revmatoidní artritida.
- Vaskulitida projevující se kožními vyrážkami může být způsobena tak zvanou Kawasakiho nemocí. Nemoc se vyskytuje především u kojenců do jednoho roku. Dalšími jejími příznaky jsou záněty sliznice v ústech, záněty spojivek, zvětšené lymfatické uzliny. Nemoc většinou odezní spontánně, ale je předpoklad možných cévních nemocí v dospělosti.
- Jinou možnou příčinou autoimunitní vaskulitidy je Wegenerova granulomatóza. Postiženy bývají plíce, horní cesty dýchací (nekrotizující ložiska) a ledviny (nefrotický syndrom).
- Burgerova nemoc, kterou vaskulitida provází, postihuje silné kuřáky. Zpočátku postižený pociťuje bolesti v končetinách, později vznikají vředy na rukách a na nohou.
- Autoimunitní onemocnění polyarteritis nodosa postihuje cévy, kůži, svaly, střeva, srdce, ledviny a nervovou soustavu. Vaskulitida nemoc provázející se projevuje zarudnutím(purpura) a vředy. Choroba způsobuje další obtíže (bolest ledvin, svalů nebo břicha).
- Důvodem vzniku vaskulitidy je mikroskopická polyangitida. Postihuje především tenké cévy kůže, ledvin a plic. Postižený člověk má horečku, ztrácí hmotnost a na těle se vytvoří velké skvrny (léze).
Další možné příčiny vzniku vaskulitidy:
- Henoch- Schonleinova purpura,
- Takayasuova artritida,
- Behcetův syndrom,
- kryoglobulinémie a další.