Vepřové na houbách s hráškem je jídlo z typické poctivé domácí kuchyně. Vepřové na houbách s hráškem je rovněž evergreenem mezi tak zvaně „hotovými jídly“ v restauracích a závodních jídelnách. Měkké plátky trochu nevýrazného vepřového masa báječně provoní použité máslo, houby a cibule. Chuťový akord doplní jemně nasládlý hrášek. Vepřové na houbách s hráškem nejen výtečně chutná a hezky vypadá. Rovněž odpovídá současným nutričním požadavkům na pestrou, vyváženou stravu.
Houby nejen v sezoně
S vepřovým na houbách s hráškem není třeba čekat až do houbařské sezony. K jeho přípravě můžeme použít:
- chuťově velmi výrazné sušené houby
- nebo celoročně dostupné žampiony, které jsou pro někoho akceptovatelnější, a pro jiné zase stravitelnější než lesní houby.
V případě čerstvých hub volíme z hřibovitých a vybíráme menší pevné kusy. Jestliže máme sušené houby, prospěje jim, když je na několik hodin předem namočíme ve studené vodě. U žampionů jen hledíme, aby nebyly zapařené nebo plesnivé.
Vepřové na houbách: Výběr surovin
- Vepřové na houbách s hráškem připravujeme z kvalitního vepřového masa. Dobře se hodí karé (pečeně, kotleta bez kosti), kýta nebo pěkná libová plec. Na jednu porci pro dospělého počítáme asi 130 gramů syrového masa.
- I když by se mohlo zdát, že jsou houby jen takovou málo kalorickou vlákninovou „výplní“, jsou pro lidský organismus přínosem. Především obsahují vitamin D a draslík. O žampionech se uvádí, že obsahují minerální soli, vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík, sodík, zinek, měď, mangan, selen, vitaminy B, vitamin D.
- O „kladných vlastnostech“ zeleného hrášku asi nikdo nepochybuje, tak jen pro rekapitulaci: bílkoviny, tuk, minerální soli, vláknina, vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík, sodík, zinek, měď, mangan, selen, vitaminy skupiny B, vitamin A a karoten, kyselinu listovou, vitamin K, nenasycené mastné kyseliny, vitamin E. Energetická hodnota ve 100 gramech hrášku je asi 81 kilokalorií (339 kJ).
Vepřové na houbách s hráškem
Suroviny potřebné k vaření pokrmu
- 600 g vepřové libového masa (kýta, karé, plec)
- 1 velká nebo 2 menší cibule
- 80 g másla
- 6 větších plodnic hub nebo žampionů
- 4 lžíce hrášku
- Sůl, pepř
- Případně worcester
Vepřové na houbách: Příprava
Maso nařežeme přes vlákno na řízky, z obou stran naklepeme. Osolíme a jemně opeříme. Jestliže budeme používat chuťově méně výrazné žampiony, plátky masa lehce zakápneme worcesterskou omáčkou. U lesních a sušených hub to je zbytečné.
- Cibuli oloupeme, opláchneme a nakrájíme na měsíčky nebo půlkolečka.
- Houby očistíme a celé nakrájíme na plátky.
- Rozehřejeme máslo a opečeme na něm zprudka plátky masa.
- Teprve pak nasypeme cibuli a společně opékáme, až cibule zežloutne.
- Přisypeme syrové houby, lehce je posolíme, zmírníme teplo, zamícháme, přiklopíme poklicí, aby všechny suroviny pustily vlastní šťávu. Když používáme sušené houby, nalijeme k masu i s vodou, v níž se máčely.
- Asi po třech minutách přilijeme tolik horké vody, aby byla směs z poloviny ponořena. Při nízké teplotě dusíme do měkka.
- Když jsou plátky měkké, přisypeme hrášek. Nejlepší by byl čerstvý, ale ten je pouze zkraje léta, a většině lidí nedostupný, protože na českém trhu se vyskytuje velmi málo. Obvykle se musíme spokojit s hráškem z konzervy nebo s hráškem mraženým. Jestliže se odpařilo hodně tekutiny, mírně podstříkneme a ještě asi tři minuty vaříme.
- Na závěr šťávu ochutnáme, případně dochutíme solí a pepřem. Protože bylo použito máslo, vlastní šťáva z masa, cibule a hub je dostatečně viskosní, netřeba zahušťovat.
- V případě, že má přesto někdo rád hodně omáčky, přidáme trochu víc vody a pokrm zahustíme ořechem moučného másla. Zátřepka z mouky nebo jíška by pokrmu ubraly na čisté chuti.
Vepřové na houbách s hráškem velmi dobře chutná s domácími nebo kvalitními pevnými těstovinami, s kroketami z bramborového těsta nebo s bramborovým knedlíkem. Ale dobrá je rýže, nebo vařené či americké brambory.