I když to tak na první pohled nevypadá, vypěstovat si vlastní víno vůbec není těžké. Je to stejné, jako když si na zahradu vysadíte ovocný stromek. Stačí jen vybrat vhodnou odrůdu a znát pár jednoduchých triků.
Rychle roste, krásně vypadá a jediný keř vydrží plodit 25 let i více – právě proto je vinná réva mezi pěstiteli tak oblíbená. Navíc může mít na zahradě hned dvě funkce. Kromě sladkých plodů, kterými se odvděčí za patřičnou péči každý podzim, slouží i jako významný estetický doplněk. Může porůstat ploty, pergoly a i zdi a na podzim se její listy zbarvují krásně dočervena. Pojďme si tedy představy hlavní zásady pěstování vinné révy.
Vinná réva – pěstování
Sazenice vinné révy jsou k mání na jaře a na podzim a je to tak správně. Musí se vysazovat do vyhřáté půdy. Na jaře je to období od dubna do května, na podzim pak mezi září a říjnem. Před nákupem dobře zkontrolujte kořeny, které mají tendenci zasychat. Pokud to neuděláte, riskujete, že koupíte rostliny, které budou první rok na svém stanovišti pouze živořit nebo dokonce zajdou úplně. Nikdy nekupujte sazenice vinné révy v hyper a supermarketech, mnohem lepší jsou specializovaná zahradnictví nebo nákup přímo od pěstitele.
Zdravý kořen musí být na konci bílý. Před výsadbou ho zkraťte asi na deset centimetrů a vložte ho do zhruba čtyřicet centimetrů hluboké jamky. Její dno vyložte dobrým kompostem a celou rostlinu přihrňte zeminou tak, aby místo štěpení zůstalo asi tři centimetry nad povrchem hlíny po jejím udusání. Sazenici ještě zkraťte na dvě očka a dobře zalijte. Nahrňte suchou zeminu až do výše deseti centimetrů okolo rostliny a počkejte, dokud nezačne pučet.
To bude trvat asi měsíc, pokud jste sázeli na jaře a až do března či dubna při výsadbě na podzim. Zeminu odhrňte a ponechte jen dva nejsilnější výhony. Začněte hnojit a zalévat. Hnojivo vhodné pro vinnou révu musí obsahovat dostatek fosforu, hořčíku, draslíku a vápníku.
Vinná réva potřebuje pro svůj dobrý růst chráněné místo, pokud ho na zahradě nemáte, použijte skleník.
Odrůdu vybírejte podle zamýšleného účelu
Každá odrůda vinné révy se hodí pro něco jiného. Zatímco některá vám dá nap podzim sladké hrozny vhodné pro přímou konzumaci, jiná je vhodná jen pro profesionální vinaře. Přinášíme vám přehled těch nejzákladnějších.
Mrazuvzdorné odrůdy: Chrupky, Rizling, André
Odrůdy vhodné pro východní a západní stranu (poloranné odrůdy): Veltlínské červené, Müller Turghau
Odrůdy vhodné na jižní svahy: Rizling lašský, Rizling rýnský, Frankovka
Odrůdy vinné révy vhodné pro přímou konzumaci: Chrupky, Diamant, Rizling, Prink, Čabaňská perla
Novinky v odrůdách vhodných pro přímou konzumaci: Zante a Currant (bobule bez pecek, velmi sladké a velké), Strawberry Grape (růžové hrozny se sladkou muškátovou vůní)