Viróza – příznaky, léčba

Zná to každý z nás – jednoho rána se probudíme a zjistíme, že nás pálí a škrábe v krku. Snažíme se to přejít mávnutím ruky a zahnat to teplým čajem nebo přípravkem z lékárny. Ale obvykle se z takové banality do pár dní vyklube viróza. A nebo i něco mnohem zákeřnějšího. Víte, jak od sebe různá onemocnění rozeznat a jak se jim účinně bránit?

Mluvíme-li o viróze, neboli infekci horních cest dýchacích, není asi třeba nějak obšírněji ji popisovat. Tato nemoc postihne až několikrát ročně každého z nás. Není nebezpečná, neohrožuje nás na životě, ale je nepříjemná, brání nám v běžném rodinném i společenském životě a znemožňuje nám na sto procent vykonávat zaměstnání. Obvykle se pojí nejen s počátečním škrábáním v krku, ale i kašlem, zvýšenou teplotou, rýmou, únavou a dalšími příznaky. Není většinou v silách člověka ubránit se jí – jakmile onemocní jeden člen rodiny, obvykle do několika dní ochoří i ostatní. Pomáhají sice různé vitaminové prostředky, pojídání ovoce a celková snaha o zvýšení imunity, ale nikdy nemáme záruku, že virózu nechytíme. A nebo že se z ní nevyklube jiná, nebezpečnější nemoc, jakou je třeba chřipka.

Příznaky

To, jak se projevuje viróza, jsme si víceméně popsali již výše. Začíná běžným nachlazením, pak propukne do silnější fáze. Ale s pomocí běžně dostupných léků z lékárny, klidu, popíjení horkých nápojů a pobývání v teple se nám obvykle podaří do týdne se toho nejhoršího zbavit – a za několik dalších dní jsme zase fit. Jenže se může stát, že nás dostihne chřipka nebo angína. Což je v zimním období velice pravděpodobné. Můžeme je ale od virózy rozeznat už podle počátečních příznaků a podle toho se jim také začít účinně bránit.

Chřipka

V době, kdy zavládne chřipková epidemie, postihne toto onemocnění jen v naší republice vždy několik set tisíc lidí – dětí, dospělých i seniorů. Pro leckoho, hlavně starší a nemocné lidi s oslabenou imunitou, může být dokonce smrtelná. Má ale jasné příznaky, které když u sebe zpozorujeme, měli bychom ihned vyhledat lékaře. Příznačné jsou vysoké teploty, které se leckdy blíží až ke čtyřiceti stupňům Celsia. Člověka zároveň bolí klouby a i celé tělo, je velmi unavený a cítí se slabý. Kromě toho je součástí i silný kašel. Takovou chřipku nelze přecházet, je nutné vyhledat lékaře, který vám předepíše léky, a minimálně týden, ale spíš déle, strávíte v posteli.

Angína

Onemocněním, které zpočátku může být považováno za běžnou virózu, je i angína. Ta začíná škrábáním v krku, bolestí krku a celkovou malátností a únavou. Mohou se přidat i horečky. Bolest krku ale neustupuje, jak tomu bývá u virózy, naopak se stupňuje. Nepomáhají cucavé tablety, sirupy ani kloktání – je třeba vyhledat lékaře, který nemocnému předepíše antibiotika. Jinak se angína léčit nedá.

Léčba

Pokud máme jen běžnou virózu, můžeme být v klidu. Vyléčíme ji i bez pomoci lékaře. Na bolest v krku je vhodné pořídit si léky jako například Septofort, proti horečce Paralen či Acylpyrin, proti kašli zase sirupy jako Mucosolvan či Bromhexin. Pomáhá i pití bylinných čajů. A během pár dní jste zase zdraví.

Zanechte odpověď