Vistárie patří k nejkrásnějším exotickým dřevinám, které lze v našich končinách úspěšně pěstovat a přivést ke květu. Během růstu ale vyžaduje řád, jinak se dokáže rychle rozšířit po celé zahradě a zničí klidně i tenké ploty nebo okapové roury.
Vistárie čínská (Wisteria chinensis) je v našich končinách. Pochází z Asie a k nám byla poprvé dovezena jako zajímavý exponát do botanických zahrad, který každý rok vítal návštěvníky záplavou barevných květů. A právě díky svému atraktivnímu vzhledu a nenáročným podmínkám pro pěstování se vistárie rychle rozšířila i do soukromých zahrad. Po odkvětu její husté listy poslouží jako veký slunečník a na podzim se navíc odívají do císařské zlato-žluti.
Vistárie – pěstování
Vistárie patří mezi dřevité rychle rostoucí liány. I když mnohem lépe by se ve skutečnosti pro tuto neobvyklou rostlinu hodil přívlastek agresivní. Bez problémů totiž vyroste do výšky 10-15 metrů a svými kořeny dokáže poškodit téměř jakoukoliv oporu. Rozhodně proto nenechte vistárii šplhat po okapu nebo taškové střeše.
Popínavá vistárie patří mezi rostliny, které lze vysazovat kdykoli během vegetačního období. Roste rychle a kořeny dokáží rychle zarůst dostatečně hluboko, aby to celou rostlinu ochránilo před nástrahami zimy. Ke svému úspěšnému růstu potřebuje hlavně chráněné místo, kam příliš nefouká a lehce vápenitou, výživnou a mírně vlhkou půdu (jíl ani písek se pro vistárii nehodí). Mírný polostín ani přímý sluneční úpal jí nevadí a dokonce dobře snáší i mrazy – po namrznutí velmi dobře obrůstá. Nejlepší je pro ni jižní nebo jihovýchodní strana.
Základními kameny jsou voda a hluboký řez
Ke svému úspěšnému růstu potřebuje vistárie dostatek vody a kvalitní výživu. Tu zaručí hnojení přípravky určenými pro balkónové rostliny nebo přímo okrasné rostliny v intervalu 1x za 14 dní.
Stejně důležitý je ale i pravidelný hluboký řez, který zajistí celkové ozdravení rostliny a udrží ji takříkajíc na jednom místě. Krásné tedy mohou být kdekoliv vysazené vistárie – pěstování je ale třeba založit na spolupráci se zahradnickými nůžkami.
Hlubokého řezu se vůbec nemusíte bát. Nejlépe na jaře (možno ale i kdykoliv během sezóny) jednoduše zkraťte boční větve na velikost tří pupenů nebo se jich zbavte úplně a ponechte jen větve přímo navazující na hlavní osu. Při jarním řezu je ale dobré myslet i na to, že ty největší a nejnalitější pupeny v sobě skrývají další nálož nádherných květů. Byla by škoda se o ně připravit neuváženým řezem.
Vistárii je také dobré připravit pevnou oporu. Zvláště během květu nebo po dešti může být velmi těžká. Pergoly nebo masivní ploty se pro její porůstání hodí, stěny domů nebo tenké plůtky už tolik ne. Nádherné květy nejvíce vyniknou, když jim dáte možnost volně viset do prostoru. Pak vytvoří nádherný voňavý baldachýn jako z orientálních pohádek.
1 komentář
Já mám dotaz: letos nám nádherně vistarie nakvetla, už pomalu odkvetá, ptám se, co s květy,
jestli je po odkvětu ostřihat?
Děkuji za odpovědˇ