Vitamin A: V těhotenství byl měl být přijímán jen z přírodních zdrojů

Vitamin A lidé potřebují zejména pro správné vidění. Vitamin A zajišťuje, že člověk netrpí šeroslepostí a jeho oční sítnice a oční spojivky správně fungují. Stejně důležitý je vitamin A pro stav pokožky těla, potenci a obranyschopnost organismu. Je-li vitamin A tělu dodáván formou „přídavku“, musí být dodrženo předepsané dávkování. Ve velkém množství může vitamin A způsobit některé komplikace.

Když se vitamin A nedostává

Jestliže tělu chybí vitamin A, projeví se to zejména na kvalitě vidění. Vitamin A potřebuje ke své činnosti sítnice oka, díky které člověk vidí i za šera, ale zároveň také rozlišuje barvy (vidí barevně).

Vitamin A (lépe řečeno vitaminy z řady A) se rovněž podílejí na stavbě, kvalitě, funkčnosti a vývoje sliznic těla. Při jeho nedostatku sliznice vysychají (například oční rohovka).

Podle odborníků má vitamin A příznivý vliv na ochranu organismu před nádorovým a rakovinovým bujením. Kladně ovlivňuje imunitní systém, podílí se na přirozené obranyschopnosti organismu.

V těhotenství opatrně

Vitamin A je rovněž nesmírně důležitý pro správný vývoj plodu v matčině tělě. Protože je v případě vitaminu A možné nežádoucí předávkování, je ovšem nutno jeho užívání (mimo potraviny vitamin A obsahující) konzultovat lékařem nebo jej užívat pouze na lékařovo doporučení. Vyšší dávkování by mohlo poškodit nervovou soustavu dítěte).

Optimální způsob, jak vitamin A dodávat tělu v těhotenství, je přirozená strava, ovšem na vitamin A bohatá. Přírodní vitamin A (beta karoten) nemá vedlejší účinky. S jeho přeměnou ovšem mají lidé trpící diabetem (cukrovka).

Potravinové zdroje

Vitamin A lidé konzumují v živočišné potravě, provitamin karoten

ve stravě rostlinného původu.

Vitamin A obsahuje rybí tuk, játra, žloutek, máslo,
mléko (v malém množství).

Provitamin karoten se nachází v mrkvi, brokolici, meruňkách,
v dýni, kukuřici, naťové a listové zelenině.

U televize chroupat mrkvičku

Vitamin A v těle rychle ubývá při činnostech za snížené viditelnosti – například při dlouhodobé práci u monitoru počítače, při sledování televize, při práci v umělém nebo nedostatečném osvětlení. Rovněž jeho spotřeba stoupá, pokud člověk užívá některé léky (například léky na snížení kyselosti žaludku nebo cholesterolu v krvi, léky typu aspirin, barbituráty) nebo pije alkohol.

Přebytečný vitamin A není z těla vylučován, ukládá se v játrech. Hypervitaminóza (předávkování) může způsobovat některé nemoci, například bývá uváděna osteoporóza. Provitamin karoten, z něhož je tělo schopno vitamin A vytvářet, je ve vodě rozpustný, takže je jeho přebytek vyplavován močí. Předávkování karotenem nehrozí. Vitaminové přípravky, které se prodávají v lékárnách, obsahují z bezpečnostních a zdravotních důvodů vitamin A v takovém množství, aby bylo předávkování nemožné.

Zanechte odpověď