Vitamín D – nedostatek, zdroje v potravinách

Kam nechodí slunce, tam chodí lékař, říkávalo se kdysi. Slunce pomáhá tělu vytvářet přirozený vitamin D. Bledé a rachitické děti trpěly nejen nedostatkem slunečního svitu, ale rovněž nedostatečnou výživou. Vitamin D obsahují potraviny, které v historické minulosti byly chudým lidem nedostupné. Životní styl se změnil, křivice už děti netrápí. Nedostatek vitaminu D se ovšem může projevovat jiným způsobem.

Pro těhotné, matky a děti

Vitamin D je třeba doplňovat zejména v těhotenství a v době kojení. Zajišťuje správný vývoj kostry plodu a působí preventivně proti nízké porodní váze dítěte. V době, kdy matka kojí, zvyšuje vitamin D tvorbu jejího mléka. Vědci dokázali, že má vitamin D pozitivní účinky na správný vývoj centrální nervové soustavy.

Vitamin D v odpovídajícím množství (ani málo, ale ani ne mnoho) je rovněž důležitým činitelem při celkovém vývoji dětí a dospívající mládeže. Vědci mu připisují důležitou roli při léčbě roztroušené sklerózy nebo při odstraňování toxických účinků těžkých kovů v lidském organismu (olovo).

Pacientům s diabetem zlepšuje vitamin D glukózovou toleranci a snižuje riziko rozvinutí cukrovky prvního typu.

Vitamin D pomáhá regulovat metabolismu fosforu a vápníku. Proces se děje ve střevech v ledvinách, kde aktivizuje receptory vitaminu D a zvyšuje vstřebávání minerálních látek organismem, ale především je urdržuje v potřebné rovnováze.

Vitamin D je stále víc důležitý

Kromě známých účinků na hustotu kostí, vazů, chrupavek a zdraví zubů vitamin D i další pozitivní účinky. Má schopnost přímo či nepřímo regulovat více než 200 různých genů odpovědných za mnohé biologické procesy lidského organismu. Vitamin D posiluje imunitní systém (říká se tomu cytotoxicita makrofágů a aktivita buněk imunitního systému).

Biologové jsou názoru, že za určitých podmínek zabraňuje vitamin D dělení rakovinných buněk, především v případě prostaty, tlustého střeva, rakoviny kůže a prsu a vyvolává někdy i smrt rakovinných buněk. Působí tedy jako antikarcinogenní.

Je účinný při léčbě některých onemocnění kůže (lupénka), stimuluje růst a rozvoj buněk pokožky (zabraňuje dělení keratinocytů).

Experimentovat není vhodné

Nedostatek vitaminu D způsobuje především změny na kostře, a to buď již v dětství (křivice, rachitis) nebo ve vyšším věku (osteoporóza). Je to způsobeno nedostečným ukládáním vápníku v kostech. Dále se nedostatek vitaminu D projevuje únavou a depresívním laděním psychiky.

Vitamin D není rozpustný ve vodě, ale v tucích. Proto není jeho přebytek vyplavován močí, ale ukládá se v těle. Při konzumaci potravin obsahujících vitamin D a při slunění nemůže dojít k předávkování. Toto nebezpečí (a jeho negativní účinky) hrozí při nadměrné konzumaci synteticky připravovaných prostředků obsahujících vitamin D. Neměl by být nikdy (a v těhotenství to platí dvojnásob) „ordinován“ na základě vlastního rozhodnutí, ale jen na dopoučení lékaře. Dávka nesmí být překračována.

Vitamin D, zdroje

  • Sluneční svit (80 procent denní spotřeby)
  • Játra
  • Rybí maso a zejména rybí tuk
  • Vejce
  • Mléko a mléčné výrobky

Víte, že…

vitamin D není obsažen v zelenině. Strikní vegetariáni by proto měli vitamin D dodávat tělu v lékařem doporučených potravinových doplňcích.

Zanechte odpověď