Vlakem do Bratislavy

Ještě před několika lety zajišťovaly mezinárodní spojení s našimi nejbližšími sousedy výhradně státní dopravci. To se však změnilo s příchodem oblíbených žlutých vlaků a dalších soukromých dopravců. Jaká varianta je výhodnější a na co všechno se při cestování vlakem do Bratislavy připravit?

Vsadit na vlak při cestě do Bratislavy je velmi výhodně. Vždyť ve špičce zastavují české vlaky na perónu i co dvě hodiny a do velkých obchodních center se dostanete už sotva pár metrů od nádraží. A české dráhy navíc se zvýšeným zájmem počítají, takže jim není cizí ani včasná rezervace jízdenky za skutečně výhodnou cenu.

Vlakem do Bratislavy

Vlakem do Bratislavy – jak na včasnou jízdenku?

Výlety na Slovensko (ale nejenom tam) se rozhodně vyplatí plánovat s delším časovým předstihem. Týden je minimum – tehdy totiž dosáhnete u českých drah na výhodné ceny u tzv. včasných jízdenek. Do oběhu jsou pouštěny 30 dní před termínem a poslední šance na výhodný nákup se naskýtá tři dny před odjezdem, pak už jdou ceny obvykle strmě nahoru.

Nejjednodušší je celý proces absolvovat přes e-shop ČD, ale uspějete i přes pokladnu nebo telefonní linku, zpravidla však s větším příplatkem (okolo 50 Kč). Jízdenku doporučujeme vytisknout. Některým průvodčím sice stačí její ukázání na přenosném displeji (tablet, chytrý telefon), ale není to bohužel pravidlem. A s pouhým opsáním kódu u vnitrostátní jízdenky u ČD neuspějete vůbec, natož s tou zahraniční.

Měli byste vědět: Cena včasné jízdenky je konečná a nelze ji snížit o žádné dodatečné slevy (důchodci, děti apod).

Situace u soukromých dopravců

Počítat s podobným časovým horizontem i u soukromých dopravců tak docela nelze. Jejich nabídka a ceny se často liší podle mnoha faktorů – od vytíženosti spoje až po čas, na který jízdenku kupujete. Ty brzké ranní nebo pozdní večerní bývají zpravidla nejlevnější.

Jízdenku většinou není nutné tisknout, i když je to jistější. Nebo si opište číslo jízdenky (a pro jistotu i sedadlo) a jízdenku mějte připravenou na emailu nebo v chytrém telefonu. Bývá dobrým argumentem pro zbloudilé cestující, kteří své místo ve vlaku hledají jen těžko a často usednou i tam, kam nemají. Než se k vám dostane obsluha, bývá zpravidla vyřešeno.

Triky pro nákup levných jízdenek

Plánujete-li cestovat vlakem do zahraničí, vždy si pamatujete, že nejvýhodnější jízdenky vždy zakoupíte u místního dopravce. Často to jde přímo z domu, přes internet. V případě Slovenska jde tedy o Železničnou spoločnosť Slovensko a Regiojet.

Často se také vyplácí rozdělit trasu na český a zahraniční úsek, a to zejména při delších cestách. Vnitrostátní jízdenky bývají totiž často levnější, než jejich adekvátní náhrady u jiných společností. Koneckonců je to logické – domácí dráhy jsou osvobozeny od většiny poplatků, které od svých konkurentů vyžadují.

Zanechte odpověď