Vlakem do Bulharska

Chtěli byste letos vyrazit na dovolenou vlakem do Bulharska? Pak máme pro vás bohužel špatnou zprávu. Česká dráhy už totiž přímé spojení nenabízejí a to i přes to, že si před třemi lety libovaly, jak skvěle se jim daří naplnit svěřené kapacity. Naštěstí však není vše ztraceno…

Nicméně připravte se na to, že nepůjde o snadnou cestu. Vlakem do Bulharska se totiž nedostanete jinak než s přestupy – a to v průměrném počtu pěti různě po Evropě. Záleží na tom, do jakého města jedete a je-li zrovna sezóna (to jezdí vlaků o něco více). Ono ostatně i dříve bylo koupení několika samostatných jízdenek cenově mnohem výhodnější než přímý nákup jízdenky od ČD.

Vlakem do Bulharska

Do Varny za 2 200 Kč

Pojďme si nyní ukázat modelový příklad vašeho vlakového cestování. Z ČR si zakupte jízdenku do Budapešti. Lze ji koupit maximálně tři týdny předem a čím dříve se vám to povede, tím méně nakonec zaplatíte.

V Budapešti nebo také on-line koupíte navazující jízdenku do Belgrádu. Až dorazíte do Rumunska, přijdete si k pokladně pro jízdenku do Sofie – sem zatím online nákupy bohužel nepronikly. A ze Sofie se konečně dostanete do vysněné bulharské Varny. Cena nebude vysoká – půjde přibližně za 2 200 Kč, jen musíte počítat s trochu většími nervy a dostatečnou hotovostí. Cestovat budete dva dny a dvě noci, pokud vše dobře vyjde na druhou stranu jde o cestování levnější než například to letecké, takže pokud nemáte rádi letadla či mačkání v osobním automobilu, jděte směle do toho.

Jak ušetřit při nákupu jízdného

Především všechny jízdenky kupujte přímo na místě. Nesnažte se ušetřit několik minut tím, že všechno zařídite už z Česka, nejlépe přes ČD. Pak vás totiž taková jízdenka vyjde mnohonásobně levněji než v původní variantě.

Hodně jízdenek jde koupit také on-line. Absolutně skvěle funguje e-shop německých drah, kde koupíte jízdenku téměř kamkoliv a za skvělou cenu. Ovládání je intuitivní – nelze se v něm ztratit.

Jízdenku si vždy vytiskněte. I když obsahuje QR kód a budí přesně opačný dojem. Ne vždy jsou totiž technologie na dráze k vámi zvolenému způsobu předložení jízdenky vstřícné. A vy se tak nevyhnete vysoké pokutě a nutnosti zakoupit nový doklad. Sice jde o paradox, ale bohužel rozšířený napříč Evropou – to zejména na východ.

Snažte se vyhledávat akční jízdenky. Dopravci v rámci Evropy se snaží konkurovat svým rivalům. Ceny tak mohou letět dolů i raketovou rychlostí, chytíte-li ten správný moment. Navíc opět platí pravidlo včasného nákupu – čím dříve nakoupíte, tím méně zaplatíte. Je to stejné jako u letadel.

Hlídejte si také povinné příplatky a rezervace např. u vozů vaší třídy nebo těch lůžkových či jídelních. Někdy mohou dokonce přesáhnout cenu samotné jízdenky! A s tím byste se určitě potkat nechtěli!

Zanechte odpověď