Kdo by neznal papírovou vlaštovku? Jednoduchá hračka, k jejíž výrobě stačí pouze papír a trocha zručnosti. S její nejjednodušší variantou by si měl určitě poradit i méně šikovný výrobce.
Původ papírových vlaštovek
Prapůvodní název byl Aerogami a vznikl asi před dvěma tisíci lety v Číně. Už tehdy se lidé zabývali možností létání, ale o letadlech ještě neměli ani tušení. Mluvili tehdy o jakýchsi létajících hadech, kterých znali velké množství.
Postupem času se umění dostalo do Japonska, kde se takovéto skládání papíru nazývá Kamihikoki. Tento název je složený ze dvou slov – „kami“ znamená papír a „hikoki“ letadlo.
Za prvního strůjce papírové vlaštovky vůbec je považován Jack Northrop, který tuto hračku sestrojil v roce 1907.
Jak se skládá papírová vlaštovka
Papírovou vlaštovku můžeme složit mnoha různými způsoby, od nejjednodušších modelů přes modely s různými „vychytávkami“. Pokud chcete skládat se svými malými dětmi, zkuste nejprve nějakou jednoduchou variantu. Pokud to vám i dětem půjde, můžete se pustit do složitějších modelů.
Nejjednodušší modely papírových vlaštovek se skládají z pěti až šesti kroků. Stačí si před sebe položit papír, složit na polovinu a pak už jen skládat a skládat. Opravdu záleží na tom, jak složitý model chcete postavit.
Návodů na to, jak složit papírovou vlaštovku, najdete určitě hodně. Jestliže opravdu chcete zkusit nejprve jednoduchou variantu, vyzkoušejte přiložený fotonávod.
Pokud se vám skládání daří, zkuste se svými dětmi a jejich kamarády třeba uspořádat závody v létání vlaštovek. Čí vlaštovka se udrží ve vzduchu nejdéle? Můžete zkusit trumfnout světový rekord Kena Blackburna, který činí úžasných 27,6 sekund.
1 komentář
je to ok