Snadno se nám stane, že v určitých situacích znervózníme, necítíme se dobře a jsme velmi neklidní. Tohle zažije někdy každý. Potíže však mohou nastat v momentě, kdy se začneme stresové situaci vyhýbat do té míry, že to omezí náš každodenní život, nebo pociťujeme nervozitu dlouhodobě.
Hledání příčiny
Příčina nervozity nemusí být patrná na první pohled. Někdy přesně víte, jaká situace ve vás neklid vyvolala. Může jít o pobyt v uzavřeném prostoru nebo třeba veřejné vystoupení. Někdy však můžeme pociťovat dlouhodobou podrážděnost a je třeba zamyslet se nad tím, co je jejím spouštěčem. Mnohdy si nechceme tak snadno připustit nespokojenost v partnerských vztazích, přetížení ze zaměstnání nebo vyčerpání z péče o rodinu.
Rozmanité projevy
Sami na sobě jsme schopni jistě dobře pozorovat známky nervozity. Mezi ty časté patří:
- třes rukou,
- kolísání hlasu,
- pocení dlaní,
- změna barvy pleti,
- zvýšený tlak,
- častější močení,
- trávicí obtíže.
Následkem časté či dlouhodobé nervozity však může být i mnoho zdravotních obtíží. Lidé pak snáze trpí na bolesti hlavy, zad, pozorují na sobě zvýšenou únavu, potíže se spánkem, sníženou schopnost koncentrace.
Pomáhá příroda i lékař
Pokud na sobě začínáte pociťovat známky vnitřního neklidu, můžete nejprve k jeho odstranění vyzkoušet určité rituály. Snažte se dopřát si prostor na činnosti, které vás baví a dokážete si při nich odpočinout, uvolnit se. Může se jednat o fyzické cvičení nebo třeba jen odpočívání při poslechu hudby. Sledujte sami sebe a poznejte, co vám dělá dobře. Můžete zkusit dopřát si pár dní klidu a odjet na dovolenou.
Vyzkoušet můžete i pomoc bylinek. Nervozitu odstraňuje třezalka, meduňka nebo heřmánek. Někomu pomáhají homeopatika. Při těchto potížích dbejte i na to, ať svému tělu dodáváte vše potřebné. Snažte se o vyvážené stravování, dopřejte si zejména dostatek železa, hořčíku a vápníku. Výbornou zásobárnou jsou třeba oříšky a různá semínka.
Pokud však obtíže trvají delší dobu, opakují se a začínají vám narušovat běžný denní režim, neváhejte se obrátit na lékaře a situaci s ním probrat. Pomoci může pravidelná terapie, někdy i předepsané léky. Je podstatné snažit se co nejdříve odbourat pocity neklidu. Pokud by přetrvávaly, mohly by přejít až do těžších psychických obtíží, které by se již řešily mnohem obtížněji (např. deprese, schizofrenie).