Voda v břiše, stav odborně nazývaný jako ascites, nijak nesouvisí s obsahem žaludku nebo střev. Ascites, voda v břiše, je vždy příznakem nějakého vážného onemocnění, které je nutno odborně léčit. Voda v břiše může různé příčiny, a všechny jsou závažné.
Jak vzniká ascites
Podle odborníků vzniká ascites za situace, kdy se v portální (vrátnicové) žíle začne vlivem překážky narušující tok krve hromadit krev. Krevní tekutina může infiltrovat do břišní dutiny. Tento jev lékaři nazývají portální hypertenze.
Zjištění vody v břiše
Voda v břiše se projeví nápadným zvětšením břicha, přičemž ostatní části těla nejeví známky nadváhy. Břicho bývá napjaté (až bubnovitě) a pro lékaře je špatně prohmatné. Při tlaku na břicho, například právě při lékařské prohlídce, člověk obvykle necítí žádnou bolest. Lékař pozná vodu v břiše (ascites) i tak, že opakovaným tlakem na břišní stěnu cítí, jak se voda v břišní dutině přelévá (vlní). Protože by v některých případech mohl být ascites zaměněn s prostou obezitou, provede při podezření lékař ultrazvukové vyšetření břicha. V některých případech je při zjištění vody v břiše odebrán přes břišní stěnu vzorek tekutiny, která je laboratorně vyšetřena.
Příčiny ascitesu
Voda v břiše může mít různé příčiny:
Záněty v břišní dutině (například zánět pobřišnice)
- Cirhóza jater (poškozená tkáň jater brání průtoku krve, která se shromažďuje v portální žíle a z ní proniká tekutina do břicha).
- Trombóza portální žíly.
- Nádor nebo nádory v břišní dutině (typické jsou nádory při rakovině vaječníků, ale ascites vzniká i při jiných nádorových onemocnění).
- Nádory v blízkosti portální žíly. Jedná se především o nádorové onemocnění žlučníku, žlučových cest, slinivky břišní, jater. Nádory portální žílu utlačují.
- Selhávání srdce. Při selhávání pravé poloviny srdce a hromadí se před ní krev, může docházet k jejímu nahromadění (městnání) v dolní duté žíle, dále ve tkáni jater a následně v portální žíle, z níž prosakuje tekutina do břicha.
- Podvýživa z nedostatku bílkovin. Ascites z nedostatku bílkovin se například objevuje jako veliké bříško u jinak vyhublých dětí trpících hladem z krajin třetího světa. Jev, kterému se obecně říká „nafouklé bříško“ je voda v břiše. Bílkoviny mají mimo jiné funkci udržování tekutiny v cévách. Když tělo nedostává bílkoviny, krevní tekutina prosakuje, a tím vznikají otoky a ascites.
- Jiné příčiny.
Potíže nemocného
Voda v břiše způsobuje nemocným další komplikace. Patří k nim například dušnost v leže, kdy voda v břiše tlačí bránici a plíce. Jiným průvodním jevem je zácpa, která vzniká v důsledku ochabnutí stlačovaných střev. Rovněž vzniká nebezpečí infekce tekutiny způsobující ascites bakteriemi, které pronikly střevní stěnou.
Voda v břiše je léčena především odstraněním (odléčením) příčiny jejího vzniku. Lékaři mohou volit i medikamenty podporující odvodnění a jiné speciální léky.