Vpáčené prsní bradavky jsou jevem daleko častějším, než by se na první pohled zdálo. Vpáčené bradavky nejsou ani překážkou kojení. Nejlepší pomoc je včasné nošení speciálních formovačů v podprsence. Varovným signálem ovšem být, když dosud standardní bradavka začne být znenadání vpáčená. V takovém případě by se mohlo jednat o počátek choroby a je třeba navštívit lékaře.
Vpáčené bradavky nejsou žádná vada
Ženy (především velmi mladé) se za vpáčené bradavky někdy dokonce stydí: odmítají chodit bez podprsenky nebo si přes bradavky přilepují malé kousky náplasti. Vpáčené bradavky není podle odborníků možno považovat za nějakou vážnější kosmetickou vadu. Naopak si to někteří lidé pochvalují, neboť je to vybízí k větší dotykové aktivitě.
Předporodní masáže vpáčené bradavky
Menší potíže mohou nastat snad pouze při kojení, kdy novorozenec není schopen takovou bradavku uchopit do úst a účinně sát. Pro tyto případy se doporučuje takzvaná gymnastika prsních bradavek, jejich jemné masáže, ohleduplné popotahování kombinované se střídavou aplikací studených a teplých obkladů. Třeba někomu může takováto procedura pomoci i mimo těhotenství, zejména pokud se tyto cviky stanou rituální součástí párové sexuální aktivity. Před porodem je třeba od šesti měsíců těhotenství používat speciální formovače, které si žena několikrát za den vkládá na pár minut do podprsenky. Pokud by je maminka nemohla sehnat, jednoduchou pomocí je vyčlenit jednu podprsenku, do které vystřihneme malé dírky v oblasti, kde nasedají bradavky. Přirozený tlak prsou pak lehce vtlačuje bradavky do vytvořených dírek. Masáž nebo vytahování bradavek provádějte až v devátém měsíci těhotenství, protože silná a dlouhodobá masáž bradavek může vyvolat děložní stahy.
Pozor na nenadálé vpáčení bradavky
Nejčastějším místem výskytu nádorů je podle lékařů horní zevní část prsu. Nádor většinou nebývá bolestivý a může ho doprovázet výtok z bradavky, vpáčení bradavky, bulky nebo otoky v prsu či v podpaží nebo zvrásnění kůže (pomerančová kůže). Pokud jde o malou bulku blízko pod kůží, je možné ji vyjmout spolu s částí okolní tkáně podobně jako cystu. V tomto případě však navazují další vyšetření a například léčba zářením či cytostatiky. Operační postup ale vždy záleží na histologickém typu nádoru. Pokud je nález již větší, odejme se operačně větší část prsu, často s bradavkou. Radikálním řešením je ablace, neboli odnětí celého prsu spolu s odstraněním mízních uzlin v podpaží. V současnosti mnoho chirurgů doporučuje, pokud histologická povaha nádoru (zjištěná při biopsii, či při preoperačním rychlém histologickém vyšetření) dovolí, spíše než takto razantní zákrok, pouze vynětí nádoru a následnou léčbu zářením.