Vši: A co s tím?

Když člověk její název zaslechne, už by se škrábal. Veš dětská. Každý z rodičů si jistě vzpomene, jak svým dětem pročesával vlasy, když přišly ze školy a drbaly se. „Dítě má vši, co s tím?“ ptáme se. Důkladně odvšivit celou domácnost a dětský kolektiv, jiná cesta není.

Veš není zvířátko pro radost

Veš dětská žije pouze ve vlasech lidí, nejčastěji dětí. Není možný její přenos na zvířata a není ani možný přenos zvířecích vší na člověka. K přenosu vší dochází při kontaktu mezi příslušníky rodiny, mezi dětmi ve škole a v jiných dětských kolektivech.

Veš dětská není sama o sobě přenašečem původců žádných infekčních onemocnění. To jen pro uklidnění. Ale i tak je třeba zahájit okamžitý proces odvšivování. Není to nic příjemného, mít ve vlasech kolonii parazitů, někdy i okem viditelných. Zavšivená osoba je jeho přenašečem, snadno nakazí celé své okolí. Přemnožením vší a jejich poškozování pokožky může způsobit infekce (zanášené do rozškrábané pokožky). Z minulosti jsou známy i nijak vzácné případy, že se veš dostala pod pokožku a přemnožením způsobila poškození celé kštice.

„Především rodiče, jakmile zjistí, že se dítě drbe na hlavě, protože ho tam něco svědí, by měli vlasy okamžitě prohlédnout. Je dobré, když i učitelé nebo vychovatelé, do jejichž péče jsou děti svěřeny, na toto nezapomenou,“ opakovaně připomínají odborníci na lidské parazity.

Veš, co s tím? Urychleně vyhubit

  • Veš poměrně rychle rozmnožuje, samičky připevňují vajíčka zvaná hnidy na vlasy těsně u pokožky.
  • Každá jich naklade za svůj život 50 až 150, z nichž se za 8 až 9 dní líhnou larvy, které za 17 až 25 dní dospívají a dále se rozmnožují.
  • Všechna larvální stadia i dospělé vši bodají a sají krev.
  • Nejsou-li včas potřebná opatření, jejich počet se rychle zvyšuje a dochází k přenosu na další osoby.
  • Dítě se škrábe na hlavě, zejména večer. Veš přežívá běžné mytí vlasů, česání a jejich úpravy.

Jedině nové přípravky z lékárny

K odstranění vší je třeba používat speciální a pouze vši dětské určené přípravky, například vlasové vody nebo šampony. Protože vši nejsou nic neobvyklého, je přípravků proti vším na trhu poměrně dost. Je lepší kupovat je v lékárně, než v jiném typu obchodu. V lékárně je zaručena odbornost prodej. Při výběru se poradíme s lékárníkem, který vysvětlí:

  • podstatu účinku prostředku,
  • jeho aplikaci,
  • dobu trvání odvšivovací kúry,
  • upozorní na možná rizika.

Používat zastaralé přípravky, které nám delší dobu přetrvávají v domácí lékárničce, se nedoporučuje. Vši si na ně zvykly, staly se vůči nim rezistentní – a vesele žijí a rozmnožují se dál.

  • Natírat dětem hlavu petrolejem by snad už nikoho ani nenapadlo, ale pro úplnost – petrolej ne, i když na něj praprababička nedala  dopustit.

Pojišťovna odvšivení nehradí

Prostředky proti vším nejsou zaregistrovány jako léky a z tohoto důvodu nejsou hrazeny ze zdravotního pojištění.

Vši „pro dospělé“ a vši šatní

Většinou známe pouze veš dětskou, která cizopasí ve vlasech. Často vyvolává ekzematické kožní projevy za ušima a v týle. Druhem vší jsou také muňky, žijící v chlupech na hrudi, v podpaží a na ohanbí. Také tyto krvežíznivé mršky často zanechávají ekzematickou vyrážku a malé modré skvrnky. Přenášejí se při pohlavním styku a prostřednictvím společně používaného ložního prádla, mycích potřeb a ručníků.

Mnohem nebezpečnější a také větší je veš šatní, protože může přenášet skvrnitý tyfus. Žije v záhybech a švech šatů, kde klade vajíčka. Na těle zanechává svědivé pupeny.

Zanechte odpověď