Existují sice výjimky, ale většině nastávajících maminek činí obrovské potěšení pořizování všech těch droboučkých „hábků a cápků“ pro miminko. Výbavička pro novorozence se někdy tak rozroste, jako by byla očekávána miminka čtyři, ne jedno. Jak vše zorganizovat, aby výbavička pro novorozence obsahovala vše potřebné? A jak efektivně využít snahy rodiny a známých, kteří vás chtějí něčím pro děťátko obdarovat?
Není třeba pospíchat
Základní potřeby pro miminko je dobré začít pořizovat tak od sedmého měsíce těhotenství. To platí hlavně pro případy, kdy reálně hrozí nebezpečí, že by se děťátko mohlo narodit předčasně. Je-li těhotenství normální a maminka naprosto v pořádku, stačí, když se výbavička pro novorozence začne pořizovat po nástupu na mateřskou dovolenou, což je obvykle ve 32. týdnu těhotenství. Maminka má čas, nemá žádné jiné starosti, takže může všechno dobře promyslet, aby její výbavička pro novorozence byla praktická, hezká, účelná, – a co si budeme nalhávat – také ne příliš drahá.
Seznam věcí je výborný pomocník
Je velmi vhodné, a většina budoucích maminek tak činí – pořídit si seznam, na kterém bude výbavička pro novorozence rozepsaná jak v položkách, tak v doporučených kusech.
Jenomže žádný seznam potřeb pro miminko není nikdy naprosto dokonalý. Zejména pro prvorodičky je proto dobré prokonzultovat jej s nějakou rozumnou kamarádkou, která už děti má. Ta vše zkontroluje, doplní nebo zkoriguje doporučované počty. Konečný seznam (třeba ve formě tabulky s několika „chlívečky“) si vytiskněte a vložte do prádelníku, kde se výbavička pro novorozence hromadí. Nakoupené potřeby pro miminko pak odškrtávejte. Budete mít dokonalý přehled o tom, co už máte a co je ještě třeba doplnit.
Výbavička pro novorozence pod kontrolou matky
Obzvlášť bude-li vaše děťátko prvním vnoučetem v rodině, budou mít zřejmě i babičky a tety tendenci na pořizování výbavičky pro miminko se podílet. Sice to je milé, rovněž i ekonomicky přínosné, ale buďte rychlejší než ony: výbavička pro novorozence by neměla být nakupována nesystematicky. Maminka především by měla být člověkem, který má přehled o tom, co její výbavička pro novorozence obsahuje.
Domluvte se s příbuznými, že pokud chtějí nějaké potřeby pro miminko koupit, nejdřív si o tom s vámi promluví. To se týká především oblečků, kde se vkus maminky a příbuzných může někdy značně lišit. A než přijímat věcičky, o nichž od pohledu víte, že budou navěky uloženy na dně nejhlubší zásuvky, raději se s nimi domluvte na nákupu vaničky, jídelní stoličky, postýlky nebo jiné relativně větší věci, jejichž nákupem vás potěší a pomohou vám.
Jestliže má vaše matka (nebo i babička) zálibu v ručních pracích, a vy ze všeho nejvíc nesnášíte domácí svetérky a výšivky, poproste je předem, ať zbytečně neplýtvají energií, aby pak nebyly zklamané.
Podobným způsobem se předem domluvte i s kolegy z práce, kteří vám třeba budou chtít nějaké potřeby pro miminko darovat při vašem odchodu na mateřskou dovolenou, a nebo plánují navštívit vás po porodu. Pobavte se s nimi třeba o tom, že nechcete žádné plyšové hračky, ale například odstrkovadlo nebo nějaké větší „zařízení“ na pískoviště – on čas velice rychle letí a výbavička pro novorozence je potřeba jen pár měsíců.