Hokej je v Česku velmi oblíbený, spousta kluků si přeje dosáhnout takového úspěchu jako Jaromír Jágr či další slavní hokejisté, kteří to dotáhli až do zámoří. Jestli i ten váš o něčem podobném sní, nebraňte mu. I kdyby u hokeje nakonec nevydržel, aspoň se bude věnovat nějaké sportovní aktivitě.
Většina rodičů má tendenci na začátku pořídit jen to nejnutnější vybavení a za co nejlepší cenu. Tato strategie je ovšem špatná, jelikož tím dítěti připravujete špatnou startovací pozici. S kvalitním vybavením ve správně zvolené velikosti (žádné větší, aby do toho dorostl) se mu bude bruslit a hrát mnohem lépe, což přispívá k pozitivním pocitům a nadšení ze hry.
Bez čeho se malý hokejista určitě neobejde?
Jsou dvě věci, které si musíte vzít už na první trénink. Za prvé jsou to brusle, které je třeba vybrat ve správné velikosti. Běžně se rozlišují různé typy podle preferovaného stylu jízdy, u malého kluka tohle řešit ještě nemusíte. Kupte klasické juniorské brusle Bauer, cena se pohybuje zhruba od 1500 do 2000 korun.
Dále je tu samozřejmě hokejka. Pro začátek postačí klasická dřevěná, později si dítě samo rozhodne, zda chce zkusit kompozitovou, která je odolnější, ovšem ne tak příjemná na dotek. Hokejka by měla dosahovat po bradu, když má hráč obuté brusle, bez bruslí po nos. Pokud v obchodě uvidíte pouze delší hokejky, nedělejte si starosti, dají se zaříznout. Samozřejmě je nutné rozlišovat mezi pravou (RHT) a levou (LHT), což poznáte podle toho, jakou ruku má dítě níže. Pokud levou, shánějte levé provedení. Dále se řeší ještě tvrdost, ale pokud prostě sáhnete po hokejkách pro juniory, chybu neuděláte.
Co dalšího je ještě možné pořídit
Určitě bude třeba vhodné oblečení, většina trenérů vyžaduje i helmu, proti prvním pádům se budou hodit chrániče. Ano, hokejová výbava ve výsledku může stát desítky tisíc korun. V začátcích se ale tak vysokých investic nebojte. Jestli se v hokejovém vybavení příliš nevyznáte, nenakupujte na vlastní pěst. Poraďte se nejdříve s trenérem, ať neutrácíte zbytečně. Doprovoďte vašeho budoucího hokejistu na trénink, podívejte se, jaké vybavení mají ostatní kluci, a pobavte se s trenérem. Případně požádejte o rady přímo v obchodě. Ostatně pěkného rádce má na webu zpracovaného i výrobce Bauer.