Výduť na mozku (Aneurysma), respektive výduť mozkových tepen, nastává, když se v mozkové cévě vytvoří vyklenutí vedoucí až vytvoření jakéhosi krevního vaku na cévě. Jestliže výduť na mozku praskne, je člověk ohrožen na životě – dochází ke krvácení do mozku. Neurochirurgové na špičkových pracovištích dokáží v současné době včas nalezené výdutě na mozku operativně léčit.
Prasklá výduť na mozku
Nemocné cévy v mozku podle odborníků tak trochu připomínají načasovanou bombu, která hrozí náhlým výbuchem. Někdy začne céva krvácet spontánně, což se stává u lidí s vysokým krevním tlakem. Dále může nastat krvácení z dědičně dané nedokonale utvořené cévní stěny, a nebo také z výdutě mozkové cévy.
K prasknutí výduti na mozku dochází většinou po zvýšené námaze – fyzické, ale i psychické. Ztenčenou cévní stěnou začne drobně prosakovat krev. Potom je člověk bezprostředně ohrožen na životě. Postižený pociťuje velmi silnou bolest v hlavě, někdy i krátkodobě ztratí vědomí. Asi v polovině případů prasknutí výdutě v mozku lidé nepřežijí. Druhá – přeživší – polovina je ohrožena stažením mozkových cév, což přivodí mozkový infarkt (mozkovou mrtvici).
Operace mozkové výdutě
Výduť, neboli aneurysma mozkových tepen, se tvoří na ztenčené stěně cévy, která se vyklene.
- Někdy výduť lékaři odstraňujují při otevřené operaci – obvykle tehdy, když krvácí.
- Jindy využívají opět nitrocévní cestu.
Neurochirurgové do výdutě zavádějí zvláštní kovové spirálky, které ji uzavřou. Otevřená operace znamená uzavření výdutě na mozku speciálními svorkami, jež zabrání opakovanému krvácení. Již rozlitou krev chirurgové z mozku důkladně vymyjí, protože při jejím rozkladu by se vytvářely produkty, jež by mohly způsobit stažení cév, a tedy zhoršené krevní zásobení mozku.
Ne vždy lékaři musí přistoupit k operaci, zvláště když člověk přijde včas, tedy nikoliv již s mozkovou příhodou, ale pouze jako rizikový pacient. Lékaři o zákroku nebo o pouhém sledování pacienta rozhodnou mimo jiné i s pomocí ultrazvuku nebo angiografie, což je diagnostická metoda umožňující prohlédnout cévní řečiště zevnitř bez otevřené operace, pouze s použitím zvláštní cévky – katetru, kontrastní látky a rentgenu.
Jak udržet cévy zdravé
K tvorbě výdutí na mozku mají lidé dědičné předpoklady. Ty může podpořit nezdravý životní styl, kouření, nadváha a vysoký krevní tlak. Rizikové skupiny by podle odborníků měly:
- snížit obsah tuků ve stravě, především těch živočišných, zvyšujících hladinu cholesterolu v krvi
- konzumovat více vlákniny, která cholesterol odbourává
- zařadit do denního programu pravidelný pohyb
- nekouřit
- vyhýbat se stresovým situacím
Creutzfeldt-Jakobova nemoc
Výdutě na mozku způsobuje také poměrně vzácná Creutzfeldt-Jakobova nemoc (CJD). CJD likviduje mozkovou tkáň a vlákna prodloužené míchy. Konkrétně vyvolává houbovité výdutě v mozku. Ty vedou k demenci a následně smrti. Příčiny nemoci a způsoby léčení nejsou neznámé. Podávat léky je zbytečné, protože nezabírají. U pacienta dochází ke změnám v psychice, vrůstá jeho agresivita a sexuální aktivita, potom ale přichází útlum, problémy s pohybem, postupná demence a smrt.