Výhřez meziobratlové ploténky: příznaky, léčba

Častou příčinou bolesti zad je vyklouznutí obratlů z místa jejich kloubového spojení – při rotačních pohybech se dva nebo více obratlů posunou a vyklouznou ze spojení, a dále výhřez meziobratlové ploténky. Roztrhne se část tvrdého obalu meziobratlové ploténky a měkké dřeňové jádro propadne ven.

Kdy dochází k výhřezu ploténky

Meziobratlové ploténky od sebe oddělují jednotlivé obratle, zmenšují jejich tření při pohybu a tlumí nárazy, jimž je páteř vystavena například při běhu nebo skocích. Každá ploténka postupně stárne, mění se její pružnost. V některých případech degenerace způsobí výhřez ploténky do páteřního kanálu, kde utlačuje nervové struktury. Lékaři pak musí pacientův zdravotní stav napravit konzervativní léčbou nebo operativně vyhřezlé části ploténky odstranit.

Příznaky výhřezu meziobratlové ploténky

Výhřez meziobratlové ploténky, nejčastěji v oblasti bederní páteře, se může projevovat typickým šířením bolesti nejen v zádech, ale i do dolních končetin.

  • Vyhřezlá ploténka tlačí na míšní kořeny, což jen provázeno prudkou bolestí v jejich průběhu.
  • V těžkých případech dochází k poruchám citlivosti příslušné oblasti dolní končetiny, nebo dokonce ke svalovým obrnám.
  • V důsledku útlaku může dokonce dojít až k ochrnutí jednotlivých svalových skupin.
  • Léčba spadá do rukou zkušeného neurologa, v některých případech je nutný chirurgický zákrok.
  • Ne každá bolest vystřelující do dolní končetiny je důsledkem útlaku nervového kořene ploténkou. Podobné potíže může způsobit i běžná meziobratlová blokáda a svalové křeče.

První bolesti jsou varovný signál

Nevhodný pohybový režim vede k tak zvaným svalovým dysbalancím. Určité svalové skupiny se zkracují, jiné ochabují. Takto vzniklá nerovnováha působí na páteř. Vznikají funkční poruchy, blokády meziobratlových kloubů, které se projevují bolestí, lokálním stažením svalu až úlevovým postavením páteře s omezením hybnosti

Bolest je nutno chápat jako varovný signál, který nás upozorňuje, že se ke svému pohybovému aparátu nechováme správně. Bolest lze samozřejme utišit léky či injekcemi. Pokud však neléčíme samotnou příčinu, svalovou dysbalanci, může dojít i ke strukturálním změnám, například degeneraci meziobratlové ploténky, ke vzniku výrůstku na páteři, což jsou však již změny chronické. Komplikací pak může být výhřez části meziobratlové ploténky, která tlačí na nervové struktury. Tento tak zvaný kořenový syndrom se pak projeví typickým vystřelováním bolesti převážně do dolních, ale i horních končetin.

Víte, že…

…. sedavé zaměstnání je doprovázeno častými potížemi až onemocněním pohybového aparátu? Dochází k výskytu bolestí páteře doprovázených bolestmi hlavy, vyšší je riziko výhřezu meziobratlových plotének.

… funkční poruchy pohybového aparátu můžeme sledovat už u dětské populace? Nejčastější příčinou je špatné sezení ve škole, u počítače, při sledování televize. Většina dětí trpí nedostatkem pohybu a zejména jednostranným, tedy nevhodným pohybovým režimem.

výhřez meziobratlové ploténky nebo dokonce obrna při úrazovém příčném přerušení míchy představuje velmi vážnou komplikaci milostného života?

4 komentáře

  1. Dobrý den,mám výhrez L5/S1 o velikosti 9 mm.Trápím se v bolesech už skoro 2 měsíce,bolest prochází z levého hýždě do zadnístrany lýtka a dál do malíčku a prsteníčku levé nohy.Mám za sebou léčbu injekcemi,kapáky,medikaci,nic nepomáhá.Za týden budu operován ve fakultní nemocnici v Ostravě.Pochopitelně mám strach z výsledku.Na rúzných fórech se píše o gelových,nebo steroidových injekcích ale to mi nikdo nenabídnul.Poraďte prosím,jestli jsem se neukvapil,zda se mi uleví,jak dlouho potrvá léčba.Mockrát děkuji,Aleš.

  2. Dobrý den,mám výhrez L5/S1 o velikosti 9 mm.Trápím se v bolesech už skoro 2 měsíce,bolest prochází z levého hýždě do zadnístrany lýtka a dál do malíčku a prsteníčku levé nohy.Mám za sebou léčbu injekcemi,kapáky,medikaci,nic nepomáhá.Za týden budu operován ve fakultní nemocnici v Ostravě.Pochopitelně mám strach z výsledku.Na rúzných fórech se píše o gelových,nebo steroidových injekcích ale to mi nikdo nenabídnul.Poraďte prosím,jestli jsem se neukvapil,zda se mi uleví,jak dlouho potrvá léčba.Mockrát děkuji,Aleš.

  3. Dobrý den,mám výhrez L5/S1 o velikosti 9 mm.Trápím se v bolesech už skoro 2 měsíce,bolest prochází z levého hýždě do zadnístrany lýtka a dál do malíčku a prsteníčku levé nohy.Mám za sebou léčbu injekcemi,kapáky,medikaci,nic nepomáhá.Za týden budu operován ve fakultní nemocnici v Ostravě.Pochopitelně mám strach z výsledku.Na rúzných fórech se píše o gelových,nebo steroidových injekcích ale to mi nikdo nenabídnul.Poraďte prosím,jestli jsem se neukvapil,zda se mi uleví,jak dlouho potrvá léčba.Mockrát děkuji,Aleš.

  4. Dobrý den Aleši,trápím se v bolestech střídavě už tři roky.Na operaci nikdy nepůjdu,podívejte se na Dádu patrasovou,je to sáska do loterie.Doktorka mi řekla:padesát na padesát ,že se to operací zlepší.Takže doporučuju cvičit,denně,několikrát,po cvičení se mi vždycky uleví,ale začátky byly hrozny,brečela jsem bolestí,chce to vydržet a nepolevit.Cvičila jsem každé dvě hodiny cviky (nevím jak se to píše)MecKenziho metodu.Držím palce Jiřina

Zanechte odpověď