Vylučovací soustava zajišťuje optimální vnitřní chemické prostředí lidského těla. Kontroluje obsah iontů v tělních tekutinách, odlučuje a vyvádí z těla toxické či škodlivé látky. Vylučování škodlivin se děje prostřednictvím kůže, plic (dechu) a jater, ale především močí, a to soustavou ledvin, močovodů, močového měchýře a močové trubice.
Vylučovací soustava: Funkce
Nejdůležitějším orgánem vylučovací soustavy jsou ledviny. V lidském těle jsou dvě ledviny (párový orgán). Nacházejí se na zádové části těla mezi jedenáctým hrudním a druhým bederním obratlem. Úkolem ledvin je:
- filtrovat a vylučovat tělu cizí látky, které vznikají rozpadem při přirozené látkové výměně nebo se do těla dostaly z vnějšího prostředí (pozřením, vdechnutím, jinou aplikací).
- Ledviny udržují kolování vody v organismu,
- zajišťují víceméně stálý obsah soli v tkáňovém moku a v krvi,
- zajišťují stálost vnitřního chemického prostředí.
Ledviny filtrují až dva hektolitry tekutin
Do ledvin přitéká krev (krevním oběhem) a krevní plazma (lymfatickým systémem). V klubíčkách ledvin a ledvinových kanálcích jsou tělní tekutiny filtrovány, škodlivé odpadní látky a část vody tvoří moč, která je odváděna z těla. Uvádí se, že za jeden den ledviny přefiltrují až dva hektolitry tělních tekutin. Z tohoto množství jsou však jen asi dva litry vyloučeny z těla v podobě moči, ostatní pročištěné tekutiny jsou navráceny nazpět do krve.
Cesta moči z těla
Odpadní látky odcházejí z těla močovými cestami. Z ledvin moč protéká tak zvanými močovody do močového měchýře, kde se shromažďuje. Naplněný měchýř se ohlásí nutkavou potřebou močit. Člověk vědomě „povolí“ svěrače močového měchýře a moč pod určitým tlakem vyloučí z těla. Při poruchách močového měchýře někdy bývá nutkání častější, a nebo může být schopnost udržet moč porušena. Poruchy jsou léčeny speciálním cvičením nebo operativně.
V případě, že je nutno močový měchýř operativně vyjmout (například při rozsáhlém zhoubném nádoru měchýře), mohou lékaři vytvořit postiženému stomii (urostomii), a nebo mohou z části odejmutého tenkého střeva vytvořit náhradu močového měchýře, která je napojena na močovody a močovou trubici. Takto vytvořený „pouch“ ovšem nemá svěrač a postižený se musí naučit náhradní měchýř vyprazdňovat jiným způsobem (při částečné inkontinenci).
Vylučovací soustava: Kolaps je kritický
Přestanou-li ledviny fungovat a moč produkovat, nastává život ohrožující situace. Jedovaté zplodiny, které jinak moč z těla odvádí, se začnou hromadit v krvi a otravovat organismus. Vznikají otoky a narušuje se rovnováha elektrolytů. Nastává pomalé, ale jisté umírání.
Vylučování kůží
Z medicínského hlediska je kůže jedním z nejdůležitějších orgánů lidského těla: je hraničním orgánem mezi vnitřním a zevním prostředím a probíhá v ní velká látková výměna (metabolismus). Kůže vyloučí více škodlivin než ledviny, denně se jejím prostřednictvím odpaří přibližně dva litry vody (proto má být denní příjem tekutin nejméně tři litry). Kůže má samodezinfekční schopnost.
Víte, že…
… roku 1942 se Holanďanovi Willemu J. Kolffovi poprvé podařilo nahradit funkci biologických ledvin mechanickým zařízením – umělou ledvinou (odborně hemodialyzačním přístrojem)?
… zařízení, v němž se odpadní látky z protékající krve uvolňují přes polopropustnou membránu do speciálního roztoku (haima je krev, dia znamená skrz a pojem lysis označuje uvolňování), sloužilo nejprve jen po několik dnů v akutních situacích? Když se však podařilo vyřešit opakované napojování krevního oběhu nemocného na kanyly přístroje, bylo možné pomoci lidem s chronickým (definitivním) selháním ledvin.
… od roku 1954 se provádějí transplantace ledvin, které učinily z hemodialýzy jakýsi přechodný článek? Umělá ledvina dovoluje překonat dobu od selhání vlastního orgánu do získání vhodného transplantátu.