Nadměrné a hlavně náhlé vypadávání vlasů u dětí má několik příčin. Všechny jsou závažné a je nutné je začít řešit okamžitě. Často používaná metoda „to se za pár dní ztratí“ obvykle celý problém jen zhorší a následné léčba bude o to delší a obtížnější.
Jestliže se dítko ráno vzbudí s polštářem plným vlasů nebo je kartáč po česání obalen vlasy mnohem více než obvykle, je vhodné neprodleně zajít k obvodnímu lékaři. U chlapců ostříhaných nakrátko zase často na problém upozorní světlejší místa (lysinky) na hlavě. Vyskytnout se může i náhlé svědění nebo odpadávající šupinky kůže.
Poškození vlasového vlákna
Nejčastější příčinou vypadávání vlasů u dětí je jejich mechanické poškození. Většinou jde o neúmyslné poškození způsobené tahem; příliš utažené culíky nebo copy nošené několikrát do týdne. Takto namáhané vlasy se předčasně povysunou z vlasového váčku a následně odpadnou. Poškození není trvalé a vlasy na postiženém místě za nějaký čas zase dorostou. Časté nošení utažených vlasů nicméně vhodné opravdu není. Extrémním nicméně pravdivým příkladem jsou gejši, které často ve středním věku přišly o značnou část vlasů na temeni hlavy z důvodu nošení utažených drdolů a jiných složitých účesů.
Pediatr by měl zkontrolovat, zda se u dítěte nejedná o příznak trichotillomanie. Jde o zlozvyk častého tahání a kroucení vlasů někdy spojený s jejich pojídáním. Návštěva psychologa je v takovém případě velmi vhodná, protože může pomoci předejít jiným závažným psychologickým onemocněním.
Plísňová infekce
Další rozšířenou příčinou vypadávání vlasů u dětí je dermatitída pokožky hlavy odborně zvaná tinea capitis. Jde o vážnou infekci způsobenou plísňovými sporami, které se snadno šíří i na obočí nebo řasy a při nedostatečné léčbě napadá i vlasové folikuly. Oblasti postižené dermatitidou mají obvykle oválný tvar. Vlas nevypadává i s kořínkem nýbrž „uhnívá“ zhruba několik milimetrů od pokožky hlavy. Na pokožce jsou pak patrné miniaturní zbytky vlasů nebo černé tečky. Asi v jednom z pěti případů lze na pokožce pozorovat i šedivé šupinky.
Dermatolog obvykle potvrdí diagnózu za pomoci ultrafialového světla poté předepíše vhodné léky. Léčba je náročná a trvá několik týdnů. Vlasy i pokožku hlavy je třeba často potírat léčivým roztokem a umývat lékárenským šampónem. I menší zanedbání může zhatit celý průběh léčby. Dobrou zprávou je, že dobře zaléčená tinea capitis není důvodem k přerušení školní docházky neboť spóry nejsou infekční.
Imunitní problém
Někdy mohou začít vlasy vypadávat celé (včetně kořene) doslova přes noc bez jakýchkoliv vedlejších příznaků nebo jiného varování. Dochází ke vzniku lysin, na kterých nejsou patrné žádné zbytky vlasů ani šupinky kůže. Jde o onemocnění Alopecia areata, při kterém začíná dezorientovaný imunitní systém napadat vlasové folikuly a ničit je.
Alopecie je velmi obtížně léčitelná. Nicméně značné procento dětí bude mít většinu vlasů zpět asi do jednoho roku od zahájení léčby. Alopecia aretata se bohužel ráda vrací a u 5% dětí vede k trvalé ztrátě všech vlasů (alopecia totalis) nebo dokonce veškerého ochlupení na těle (alopecia univerzalis).