Jestliže se ještě koncem 90. let 20. století ženy zajímaly o způsob výpočtu plodných a neplodných dnů z důvodu ochrany před nežádoucím početím, v první dekádě 21. století je situace jiná. Výpočtu se používá skoro výhradně k tomu, aby ženy zjistily, ve kterých dnech ve svém měsíčním cyklu jsou nejplodnější.
Základem metody je důslednost
Jestliže má být výpočtu plodných dnů použito pro plánavané rodičoství (těhotenství), a nebo jako antikoncepční metody, je třeba mít na vědomí, že se jedná o otázku dlouhodobou. Základem metody výpočtu plodných dnů je dobrá znalost zákonitostí ženina menstruačního cyklu. Vyžaduje to ženinu důslednost a trpělivost, což nejsou vždy ctnosti, kterí ženu zdobí. Je nutno zaznamenávat si všechny hodnoty alespoň šest (až dvanáct) měsíců, a teprve pak tento způsob (ne)početí používat.
Pravidlo „tři po šesti“
- Výpočtu plodných a neplodných dnů odpovídá takzvané pravidlo „tři po šesti“. Při této metodě si žena měří bazální teplotu bezprostředně po probuzení teploměrem v ústech pod jazykem, v pochvě nebo konečníku (ale vždy na stejném místě). Toto měření musí přesně provádět po dobu tří až čtyř po sobě následujících menstruačních cyklů.
- Dvanáct až dvacet čtyři hodiny před ovulací lze u většiny žen pozorovat pokles bazální (základní) teploty a pak následuje její zvýšení o 0,2 až 0,4 stupně (vlivem účinku ženského hormonu progesteronu).
- Mírné zvýšení teploty pak přetrvává po celou druhou polovinu menstruačního cyklu.
- Jestliže žena naměří ve třech po sobě následujících dnech teplotu o 0,2 až 0,4 stupně vyšší než v šesti po sobě následujících dnech předchozích, je to signál, že pro ni nastalo neplodné období až do nástupu další menstruace. Na základě těchto naměřených hodnot si žena může do kalendáře zaznamenat přibližnou křivku své plodnosti.
- Pravidlo „tři po šesti“ se hodí zejména pro ženy s pravidelným menstruačním cyklem, které jsou po všech stránkách zdravé. Nevýhodou je, že měření bazální teploty může ovlivnit užívání některých léků (například analgetik, sedativ a přirozeně antipyretik).
Jiný způsob výpočtu
Na první pohled výpočet plodných dnů vypadá dosti složitě, ale když si vezmete tužku a papír, pak zjistíte, že to není zase tak složité.
- Žena si vybere svůj nejdelší a nejkratší menstruační cyklus, a to z hlediska počtu dní.
- Od počtu dní krátkého menstruačního cyklu je třeba odečíst koeficient 19, čímž se zjistí první plodný den.
- Od nejdelšího menstruačního cyklu odečtěte číslo 11 a dostanete ve skutečnosti možný poslední plodný den.
Rekapitulace
Pro lepší pochopení gynekologové podávají jakousi rekapitulaci: nejkratší perioda trvala 27 dní, po odečtení čísla 19 se žena dostala na číslo osm. Menstruační cyklus vyhodnocený jako nejdelší trval 34 dny. Když se od tohoto čísla odečte konstanta jedenáct, dostaneme číslo 23. Do praxe toto přeloženo doslova znamená: během menstruačního cyklu podle této metody můžete nejpravděpodobněji otěhotnět mezi osmým a dvacátým třetím dnem. Je třeba mít na zřeteli, že prvním dnem menstruačního cyklu je míněn a rozuměn den, kdy začne skutečné krvácení.