Jestliže se zaměstnanec rozhodně změnit zaměstnavatele, neznamená to žádnou složitou právnickou operaci. Zákoník práce k tomu zaměstnanci dává právo. Někdy se tento krok zdá být nepříjemný, ale zaměstnanec nemusí ani uvádět žádný důvod, jen musí počítat s tím, že když se zaměstnavatelem tak zvaně nedohodne, musí v zaměstnání vydržet po zákonem stanovenou dobu. Existují i možnosti zrušení pracovní smlouvy okamžitě. Výpověď ze zaměstnání se vždy podává písemně.
Výpověď ze strany zaměstnance
Zaměstnanec může v souladu se zákoníkem práce podat výpověď ze zaměstnání třemi způsoby, a to:
- výpověď okamžitou (při splnění zákonem stanovených podmínek),
- dohodou nebo bez uvedení důvodu.
- Nejméně bolestný způsob je výpověď dohodou.
Výpověď dohodou
Musí jí předcházet skutečná „dohoda“, domluva se zaměstnavatelem. Obvykle zaměstnanec sdělí své důvody (jen ústně, pro hladký průběh dohody, ale není to zákonná podmínka, je to jen otázka dobré vůle a snahy o zaměstnavatelovo pochopení). V takovém případě se obě strany dohodnou na datu, ke kterému pracovní poměr skončí. I tak ovšem zaměstnanec zaměstnavateli předá písemnou formu výpovědi, kde bude připomenuta vzájemná dohoda a domluvené datum. Kopii výpovědi dohodou zaměstnavatel potvrdí podpisem.
Výpověď bez uvedení důvodu
Paragraf 50 zákoníku práce umožňuje zaměstnanci podat výpověď bez uvedení důvodu. Výpověď se podává písemně, jinak neplatí, a není třeba nijak zvlášť se rozepisovat. Zaměstnavateli ji můžeme předat:
- osobně,
- poslat doporučeně poštou
- nebo předat na místě, které ve firmě (organizaci) slouží jako podatelna (může to být i sekretariát).
Při osobním předáním nebo při předání přes podatelnu si zaměstnanec musí nechat potvrdit kopii výpovědi, kde bude zapsáno i datum přijetí výpovědi. Ústní výpověď není platná. Poslat výpověď elektronickou poštou je možno jen v případě, že zaměstnavatel zaměstnancům tuto možnost oznámil a uvedl e-mailovou adresu. Korespondence musí být být opatřena elektronickým podpisem zaměstnance.
Za doručenou se považuje i výpověď, kterou zaměstnavatel odmítne přijmout. V takovém případě je ale lepší nechat si podání výpovědi dosvědčit dvěma svědky, a nebo poslat znovu doporučeně poštou – s uchováním dokladu o odeslání.
V případě podání výpovědi bez uvedení důvodů začne plynout výpovědní lhůta. V některých organizacích mají zaměstnanci výpovědní lhůtu uvedenou v pracovní smlouvě. Když ne, platí doba určená zákonem, a to dva měsíce. Dva měsíce se počítají od prvního dne následujícího měsíce, kdy byla výpověď podána.
- Příklad: Když zaměstnanec podá výpověď 10. května, začne se výpovědní lhůta počítat od 1. června a pracovní poměr skončí 31. července.
Může se stát, že si zaměstnanec svůj krok rozmyslí a během dvouměsíční lhůty bude chtít svou výpověď stáhnout. To je možno jedině v případě, že s tím bude zaměstnavatel souhlasit. I tento krok se musí udělat písemně, a to z obou stran (stažení výpovědi i souhlas zaměstnavatel).
- Trochu jiná situace nastává, když zaměstnanec podává výpověď z důvodu tak zvaného přechodu práv a povinností z pracovněprávních vztahů nebo přechodem výkonu práv a povinností z pracovněprávních vztahů – třeba když je firma prodána jinému majiteli a zaměstnanec nesouhlasí s novými podmínkami. Pak pracovní poměr končí k posledním u dni, kdy končí práva stávajícího vlastníka (den před nabytím účinnosti práv nového majitele).
- V případě, že zaměstnanci zaměstnavatel umožnil zvýšení kvalifikace a zaměstnanec se zavázal pracovat ve firmě po minimální domluvenou dobu, má zaměstnavatel právo požadovat zaplacení nákladů, které na zvýšení kvalifikace zaměstnance firma poskytla.
Okamžité zrušení pracovního poměru
Zaměstnanec může podat výpověď okamžitým zrušením prcovního poměru. I tato výpověď musí být podána písemně, jinak neplatí a zaměstnanec se tím, že by například nepřišel druhá den do práce, vystavuje sankcím ze strany zaměstnavatele. Okamžité zrušení pracovního poměru je možno:
- v tak zvaném zkušební lhůtě (toto právo mají strany, a to bez uvedení důvodů,
- nebo na základě lékařského posudku (když zaměstnavatel do 15 dní po předložení posudku neumožní výkon jiné práce, která vážně neohrožuje zdraví zaměstnance),
- nebo je možno podat okamžitou výpověď v případě, že zaměstnavatel zaměstnanci nevyplatí mzdu nebo její část do 15 dnů po uplynutí splatnosti mzdy (termín je zakotven v pracovní smlouvě).
Mohlo by vás zajímat
Jak napsat výpověď dohodou – v článku ZDE.
5 komentářů
Dobrý den,
obracím se na Vás z dotazem, zda je možné podat výpověď zaměstnavateli v době, kdy je zaměstnanec na nemocenské? Pokud ano, kdy začne plynout výpovědní doba-zda ihned k 1: následujícího měsíce nebo až po ukončení nemocenské.
Děkuji za odpověď
Alena
Dobrý den,<
obracím se na Vás z dotazem, zda je možné podat výpověď zaměstnavateli v době, kdy je zaměstnanec na nemocenské? Pokud ano, kdy začne plynout výpovědní doba-zda ihned k 1: následujícího měsíce nebo až po ukončení nemocenské.
Děkuji za odpověď
D.den. Je mozno zakonnym zpusobem stahnout vypoved?
Dekuji za odp.Petr
Dobry den, chci se zeptat, kdyz jsem dnes 24.7.2018 dala v praci vypoved a od 1.8.2018 pujdu na neschopenku, tak pobezi mi normalne dvoumesicni lhuta i kdyz budu marodit? Nebo mi dvoumesicka naskoci az se vratim zpatky do prace? Dekuji za odpoved