Se zhoršujícím se životním prostředím stále více lidí sužují různé ekzémy, vyrážky na těle a další kožní onemocnění, které dovedou pořádně znepříjemnit život. Kůži většinou považujeme pouze za ochranný obal našeho těla. Přitom to právě kůže, která nás mnohdy jako první varuje před nesrovnalostmi v organismu.
Vyrážka je alarm – něco se děje
Kůže může poskytnout jednoznačnou informaci lékaři i o organickém onemocnění. Vznik vyrážek, kožních plísní, ekzémů nebo kopřivky je často spojen s vážnými poruchami, především jde-li o alergie. Podle výzkumů má velké procento alergií psychické příčiny. Za stálým svrběním kůže se tedy může skrývat deprese nebo jiná duševní choroba.
Jestliže se vyrážka na těle vyskytuje často nebo po použití běžných domácích prostředků (tišící krémy, tekutý pudr, koupele) neustoupí, je nutno navštívit lékaře.
Vyrážka na těle: Možné příčiny
- Vyrážka na těle jako projev alergie. Se zhoršujícím se životním prostředím přibývá geometrickou řadou dráždivých látek, které dlouhodobě působí na lidský organismus a neúměrně ho zatěžují. V určitém okamžiku se tak stane přecitlivělým vůči některým látkám a začíná při kontaktu s nimi alergicky reagovat – pálením a vysycháním sliznic, svěděním kůže, vyrážkou, slzením, drážděním ke kašli a podobně.
- Sinice. Rybníky a podobná přírodní koupaliště bývají ve druhé polovině léta zarostlé sinicemi produkujícími toxiny. Vyrážka na těle by mohla násdledkem koupání v neznámé vodě.
- Sám sobě doktorem. Hnisavou vyrážku na těle může způsobit předávkování vitaminem B, který si člověk ordinuje sám bez doporučení lékaře nebo lékárníka.
- Potravinový alergie. Například při alergii na rybí maso typicky vznikne svědivá vyrážka, někdy i na povrchu celého těla. U lehké vyrážky stačí potírání tekutým pudrem, případně aplikace tablety dithiadenu, u závažnějších reakcí je vhodnější vyhledat lékaře.
- Léky a léčiva. Například při opakovaném podávání stejného antibiotika na něj může vzniknout i alergie. Ta se většinou projeví nejprve vyrážkou na kůži, v těžších případech i otoky v obličeji nebo nebezpečným otokem hrtanu spojeným s chrapotem.
- Křečové žíly. Vyrážka na nohou a svědění kůže se objevuje jako příznak při onemocnění křečovými žílami.
- Textil. Do ordinací lékařů dnes přichází stále více pacientů také s alergií na textilie, která se projevuje především nepříjemnými vyrážkami na těle.
Domácí pomoc
Okurky. Lidé trpící vyrážkami na těle, zejména na rukou, zádech a obličeji, by měli hojně konzumovat okurky. Pomáhají i obklady z okurkových slupek.
Tea tree oil. Vynikajícím prostředkem na hojení vyrážek je tea tree olej nebo alespoň léčebná kosmetika čajovníkový olej obsahující.
Kopřiva dvoudomá. Pomáhá při vyrážkách jako koupel (uvařit nálev), tinktura (listy macerované v lihu a pak zředěné destilovanou vodou), jako čaj i potravinový doplněk.
Řebříček lékařský. Pomáhá harmonizovat krevní oběh a zlepšuje kvalitu krve. Sbírá se nať v době květu, někdy samotný květ. Je vhodný také do koupele při hnisavých ranách, vyrážkách či při hemoroidech. Koupel je třeba připravit ze dvou dílů natě řebříčku a jednoho dílu vody.