Vyrážka od sluníčka

Sluneční paprsky jsou pro nás sice na jednu stranu velmi příjemné – dodají nám po zimě potřebnou energii a dobře nás naladí. Na straně druhé nám však mohou způsobit některé nepříjemnosti. Jednou z nich je i svědivá vyrážka na povrchu těla, jejímž důvodem je vyplavení histaminu v pokožce.

Jedná se o alergii na slunce?

O celkové alergii na sluneční záření lze hovořit spíše ojediněle. V těchto případech se jedná více o reakci těla než jen o projevy nadměrného slunění na pokožce. Potíže se objevují již od narození a mohou dosahovat různé intenzity.

Kdy nás postihuje?

Na rozdíl od dříve zmíněné alergie se u nás může vyrážka po nadměrném vystavení se slunečním paprskům objevit kdykoliv. Nezáleží na tom, že jste na tyto obtíže nikdy netrpěli, v průběhu života se může prvně objevit v jakémkoliv věku. Charakteristickou situací, kdy se objeví nepříjemná svědivá vyrážka, je pobyt na slunci na začátku jara. Máme pocit, že intenzita slunečního svitu ještě není tak vysoká. Opak je však pravdou. Potíže se často objevují též během prvních dní dovolené u moře nebo při pobytu na horách.

Jak vypadá?

Vyrážka má podobu začervenalých pupínků, které se objevují nejčastěji na rukou, nohou nebo v dekoltu. Mohou se z nich tvořit drobné mokvající puchýřky nebo se postupně spojují do map, které zakrývají velkou plochu těla. Charakteristické je nepříjemné svědění.

Jak jí předejít?

Vzniku vyrážky lze předejít zejména postupným zvykáním si na působení slunečního záření. Není vhodné hned celý první den dovolené proležet na pláži, ale je dobré nechat si tělo postupně přivyknout. První dny tedy choďte na slunce pouze na kratší časové úseky. Stejně tak v případě prvních jarních paprsků. Myslete i na to, že se nemusíte nutně zcela plánovaně opalovat, ale i při práci venku nebo u bazénu jste neustále vystaveni slunečnímu svitu. Přínosné může být i užívání antioxidantů (betakaroten, vitamíny E a C), které pokožku chrání právě před negativním vlivem slunečního záření. Dodržujte dostatečný pitný režim, aby pokožka měla šanci pořádně se hydratovat.

Před pobytem na slunci se namažte opalovacím krémem s dostatečným ochranným faktorem. Po opalování vám prospějí chladivé krémy, které pomohou pokožce dostat se zpět do adekvátního stavu.

Jak ji řešit?

Pokud se u vás již nepříjemné projevy na pokožce objevily, snažte se minimalizovat svůj pobyt na slunci. Místa, kde se objevila vyrážka, chraňte venku volným oděvem z příjemného nedráždivého materiálu. V lékárně můžete zakoupit volně prodejná antihistaminika a pudr nebo krém vhodný na ekzém. Pokud by se objevily i další příznaky (zvýšená teplota, bolesti), dopřejte si odpočinek a klid pár dní.

Zanechte odpověď