Nejrůznější kožní vyrážky jsou u dětí velice častým jevem. Mohou být právě tak projevem nějaké alergické reakce jako počátkem některé dětské infekční choroby. Jestliže vyrážka u dětí nemizí, a nebo má-li dítě i jiné zdravotní problémy, je třeba navštívit dětského lékaře, který vyhodnotí charakter vyrážky a podle toho zahájí léčbu. Opakující se vyrážky u dětí, jejichž příčina je již známa, lze léčit i bylinnými výtažky.
Vyrážky provázejí dětství
Vyrážka u dětí nemá jedinou možnou příčinu, jednotný vzhled (může vypadat jako červené fleky na kůži, pupínky nebo krupička), a také ne jediné místo (může být po těle, v obličeji i na dlaních), kde se může vyskytnout. Nicméně zejména u některých dětských infekčních nemocí je vzhled a část těla s výskytem vyrážky typickým příznakem. Vyrážka se u dětí může objevit už v nejútlejším kojeneckém věku. S nástupem puberty už většinou děti k vyrážkám tak náchylné nejsou (ovšem nastupují jiné kožní neduhy typické pro dospívání, například akné). S vyrážkou, která se zničehonic objeví a v podstatě vzápětí sama zmizí, není třeba hned běžet k dermatologovi. Jinak už je to s výsevem déletrvajícím, u toho je lékařského vyšetření vždy třeba.
Možné příčiny vyrážky u dětí
Alergie a nesnášenlivost
- Alergická reakce na prací prášek (už u novorozeňat a kojenců). Saponáty bývají pro dětskou kůži zdrojem okamžitých reakcí.
- Alergická reakce na používanou kosmetiku.
- Potníčky způsobené zapařením pokožky.
- Alergie na potraviny (včetně mléka). Vyrážka (kopřivka) se dětem velmi často objeví po aromatickém a chuťově „ostrém“ ovoci: jahody, rybíz a podobně.
- Histaminová intolerance.
- Reakce na nějaké lék či léčebný prostředek (vnitřní i zevní).
- Alergie vzniklá při styku s nějakou rostlinou v okolí dítěte. Mezi ně patří i vyrážka jako reakce na sinicemi znečištěná koupací místa.
- Alergie na nikl. Kontaktní ekzém se může projevovat například v místech, kde jsou na dětském oblečení kovové knoflíky nebo cvočky (například i u kapsy džínsů) nebo při nošení laciné „pouťové“ dětské bižuterie nebo při nošení oblečení z umělých tkanin.
- Alergie na domácí zvířata.
- Alergie na slunce.
- Alergie ny pyly nebo jiné znečištění ovzduší (typičtější jsou ale dýchací potíže.
- Poštípání hmyzem nebo kožními parazity. (blechy, svrab)
- Atopický ekzém se projevuje mokvavou vyrážkou.
- Jiné alergie. Při dlouhotrvající vyrážce bez zjevné příčiny je třeba navštívit lékaře. Ten by měl celkovým vyšetřením nemocného a rozborem krve zjistit především příčinu, tedy určit, na jakou látku organismus tak bouřlivě reagoval.
Dětské nemoci
- Typickou mokvavou vyrážkou (pupínky) se projevují plané neštovice
- Vyrážka na kůži dítěte provází zarděnky.
- Příznakem spalniček je kožní vyrážka.
- Spála se po několika dnech projeví mimo jiné vyrážkou na kůži.
- Výsev vyrážky, lehce zvýšená teplota, mírná apatie či nechutenství může značit i dětský syndron ruka, noha ústa.
- Výsev drobné vyrážky u dětí způsobuje tak zvaná pátá nemoc.
- Vyrážka podobná spalničkám provází také šestou nemoc.
Babské rady
- Olej z lopuchového kořene léčí ekzémy. Postižená místa se natírají zevně. S úspěchem se dá aplikovat i při léčbě nejrůznějších vředů.
- Odvar z levandule léčí různé vyrážky.
- Heřmánek. Odvar pomáhá mimo jiné při vyrážkách a ekzémech.
- Sedmikráska má protizánětlivé účinky a užívá se při ekzémech a vyrážkách.