Vyrážka z potu

Obzvlášť v parných dnech vyrážka z potu není mimořádná. Objeví se nejčastěji poté, co se v daném místě více zpotíte, případně máte na sobě méně prodyšné oblečení. Může vám pár dní znepříjemnit svěděním a větší citlivostí pokožky.

Podráždění pokožky potem

Vyrážka se objeví v případě, kdy je narušena rovnováha pokožky. Na té je za přirozených podmínek jakýsi ochranný film. Pokud se zpotíte, ale dojde okamžitě k odpaření potu, na pokožce se žádné změny neprojeví. Problematická je až situace, kdy pot na pokožce zůstane delší dobu a způsobí zde podráždění.

Za vznikem vyrážky obvykle stojí nadměrné pocení spojené s nošením syntetických materiálů nebo přiléhavého neprodyšného oblečení. Kůže může být též náchylnější, pokud změníte přípravky, které běžně užíváte k péči o pokožku.

Drobné červené pupínky

V daném místě pak pociťujeme svědění, pálení, pokožka může být rozpraskaná, červená a citlivá na dotek. Objeví se drobné červené pupínky. Nejčastěji se objeví v podpaží, v tříslech, mezi prsy nebo pod koleny. Náchylná je i pokožka obličeje. Obvykle se pupínky vytvoří v místech, kde je zvýšené pocení – na čele nebo na spáncích. Vyrážka se může objevit kdykoliv v průběhu roku, větší riziko je však v letních měsících, kdy se budete potit více.

Prodyšné oblečení

Obvykle vyrážka během pár dní sama vymizí. Je vhodné nosit však prodyšné materiály a zabránit tření oděvu o pokožku v postižených místech. Dejte přednost oblečení z přírodních materiálů. Vyhněte se také dráždění pokožky parfémovanými přípravky.

Zmírnění pocení

Prevencí je kromě vhodného oblečení též ochlazování pokožky – její omývání vlažnou vodou. Vyhněte se častému mytí různými přípravky, které omývají její ochranný povrch a narušují přirozenou rovnováhu. Antiperspiranty jsou vhodnější bez alkoholu, pokožku totiž nijak nedráždí. Pocení může zvýšit též konzumace kořeněného jídla.

K otírání potu v obličeji mohou posloužit matující papírky, k osvěžení a omytí se hodí termální voda ve spreji. Nepřehánějte to v parných dnech s líčením. K celkovému ochlazení se více než ledově vychlazený nápoj hodí vlažný čaj.

Zanechte odpověď