Výroba kokedam

Půvabné japonské minizahrádky na niti se v poslední době staly velmi oblíbenou ozdobou interiérů. Není však třeba utrácet nehorázné sumy v květinářství, výroba kokedam je vcelku snadná, pokud dodržíte několik základních pravidel.

Možná jste je už také viděli – malé roztomilé mechové koule, které si poklidně visí v prostoru nebo nenuceně odpočívají na misce s vodou, a jako bonus z jejich vrcholku vyrůstá půvabná rostlinka. Tak právě tohle jsou kokedamy. A jak si podobnou živou dekoraci pořídit i domů?

Výroba kokedam

Výroba kokedam v několika jednoduchých bodech

Vaším úkolem je vlastně vytvořit takový mikrosvět, který si až na občasnou zálivku vystačí zcela bez vaší pomoci. Pečivou pozornost tedy musíte věnovat každému jednotlivému bodu postupu.

Jak vybrat vhodnou rostlinu?

Kokedama se může stát domovem prakticky jakékoliv zeleně. Pro začátek však doporučujme rostliny vlhkomilné, s jejichž substrátem se velmi dobře pracuje. Vaším favoritem se může stát třeba asparágus nebo některá kapradina. Z exotermičtějších kousků pak třeba spatphyllium (lopatkovec), maranta, syngónium apod. Úplným začátečníkům nedoporučujeme rostliny převislé, s nimiž se obtížně manipuluje a mohou se lámat.

Zvolenou rostlinu je dobré nechat v květináči trochu proschnout. Bude totiž třeba z jejích kořenů odstranit hliněný bal, a prosté oklepání je rozhodně šetrnější než násilné omývání. Kořeny byste totiž v ideálním případě měli poškozovat co nejméně, jinak vám zbrusu nová kokedama nevydrží ani měsíc.

Jak vypadá vhodný substrát?

Tady si bohužel z běžně dostupnými prostředky nevystačíme. Nezbytný je japonský černý jíl (seženete pod názvem keto nebo ketotsuchi), který je třeba smíchat s akadamou, běžnou zeminou, zeolitem a pemzou. Černého jílu budete potřebovat nejvíc – cca pět dílů. Po dvou dílech vám stačí od akadamy a běžné zeminy, a nakonec zbývá přidat pouze jeden díl od zeolitu a pemzy. Vše důkladně promíchejte a máte hotovo.

Ze substrátu za pomoci vody vytvořte pevnou, ale snadno tvarovatelnou hmotu. Tekutinu přilévejte po kapkách. Až budete s výsledkem spokojení, vyrobte z namočeného substrátu v dlaních pravidelnou kouli. Velikost se řídí podle rostliny, kterou chcete zasadit. Nyní dovnitř vložte rostlinu s obalenými kořeny. Buďte opatrní, abyste ji nepoškodili. Výběru mechu na obalení se věnujeme níže.

Pořiďte si vhodný mech

Vaše poslední cesta do květinářství bude vyžadovat nákup rašeliníku. Tím je totiž třeba obalit kořeny. A hodit se vám bude i při dokončování koule. Na to však můžete použít prakticky jakýkoliv mech, který se vám bude líbit. Stačí ho jen po přinesení z les pár dní nechat vyschnout na novinách a máte hotovo.

Mechem balte kouli z jílu a zeminy a dokola dobře zafixujte nití z umělých vláken. To je důležité, protože přírodní provázky by se brzy rozložily. Teď už stačí kokedamu položit na misku nebo zavěsit. Zalévání probíhá jednu týdně, a to tak, že celou kouli namočíte do kýblu s vodou. Při dobré péči vám kokedama vydrží mnoho let bez nutnosti dalšího zásahu. Tak hodně štěstí!

Zanechte odpověď